Ropa tanieje, co z cenami na stacjach?

Ropa tanieje, co z cenami na stacjach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po kilku tygodniach z podwyżkami na stacjach ceny paliw w końcu przestały rosnąć, a dzięki taniejącej na światowych giełdach ropie i mocnej złotówce jest realna szansa, że pod koniec września za tankowanie zapłacimy mniej.

Sierpień i pierwsza połowa września nie były łaskawe dla portfeli kierowców w Polsce. Na przestrzeni kilku tygodni paliwa na stacjach podrożały o około 20 groszy na litrze i cena oleju napędowego powróciła w okolice tegorocznych maksimów. Na szczęście diesel w najbliższych dniach nie powinien poprawić tego niechlubnego rekordu.

Taniej w rafineriach

W mijającym tygodniu w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw dominowały obniżki. Skala zmian nie była jednak duża i dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej odmiany benzyny w porównaniu z poprzednim piątkiem jest tańszy o blisko 60 złotych. Jego aktualna średnia cena w rafineriach to 3433,00 PLN. Jeszcze mniejszy spadek cen zanotowaliśmy w przypadku diesla. Dzisiaj kosztuje on w hurcie średnio 3360,00 PLN/metr sześc. i jest o 36,40 PLN tańszy niż przed tygodniem.

Na stacjach bez zmian

Niewiele zmieniło się w tym tygodniu w detalicznej części rynku paliw. Na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny benzyny bezołowiowej 95 i autogazu i wynoszą one odpowiednio – 4,44 PLN/l i 1,88 PLN/l. W górę o grosz poszła średnia ogólnopolska cena oleju napędowego, która wynosi aktualnie 4,25 PLN/l.

Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw w Polsce na przyszły tydzień zakłada stabilizację cen z możliwością niewielkich obniżek. Szacowane przedziały cenowo to 4,39-4,48 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny,  dla oleju napędowego 4,21-4,30 PLN/l, a dla autogazu 1,86-1,92 PLN/l.    

Kolejny sygnał nadpodażowy

W tym tygodniu otrzymywaliśmy z rynków światowych sporo wskazań dotyczących wzrostu nadpodaży surowca. Jednym z powodów miałaby tutaj być zmiana sytuacji politycznej w Libii i Nigerii, która pozwoli swobodnie eksportować tym krajom, które do niedawna znajdowały się wyżej w czołówce światowej produkcji. Libijski operator państwowy National Oil Corporation (NOC) zapowiedział, że eksport z portów kraju będzie wznowiony, kraj będzie w stanie wyekspediować nawet do 600 tys. baryłek dziennie z obecnego poziomu 290 tysięcy baryłek dziennie w ciągu miesiąca.

W ostatnich dniach nastroje „nadpodażowe” były także zasilane przez prognozy dotyczące m.in. wzmożenia produkcji przez kraje spoza OPEC o 200 tys. baryłek dziennie  - takie szacunki ogłosiła sama organizacja. Na początku tygodnia argumentem o podobnej wymowie był raport Baker Hughes z ubiegłego piątku, który dziesiąty raz z rzędu wykazał podwyżkę liczby czynnych wiertni – jest to najdłuższa passa bez spadków od 2011 roku. Do tego dochodzą jeszcze prognozy z ostatnich dni, które wydała Międzynarodowa Agencja Energii – wszystkie wskazania z ostatnich dni są zatem jednoznacznie wsparciem dla spadków cen surowca, który pod koniec ubiegłego tygodnia otarł się o poziom 50 USD za baryłkę, ale w tej chwili jest jednak sprzedawany po nieco ponad 46 USD/bbl.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa tanieje, co z cenami na stacjach?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!