Ropa tanieje - czy potanieją paliwa na stacjach?

Ropa tanieje - czy potanieją paliwa na stacjach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przełożenie globalnych tendencji na rynku naftowym na polskie stacje paliw może chwilę potrwać - trudno zatem spodziewać się spadków średnich cen detalicznych w najbliższych dniach.

Czynników sprzyjających obniżkom na rynku międzynarodowym nie brakuje, a wykazują to już m.in. ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach. Wejście tańszego paliwa na stacje może jednak chwilę zająć, a do tego dochodzi jeszcze kwestia "odpracowywania" okresu nieco słabszych marż przez operatorów stacji.

Rafinerie pokazują spadki cen

Dzisiejszy poziom cen uległ pewnemu obniżeniu w porównaniu z wynikami z ubiegłego tygodnia. W przypadku ceny hurtowej bezołowiowej benzyny 95-oktanowej jesteśmy świadkami spadku o 40 zł do poziomu 3451 zł/m sześc. O ponad sto złotych potaniała natomiast benzyna 98-oktanowa, która w tej chiwli średnio kosztuje 3625 zł/m sześc. W przypadku diesla spadki są sporo mniejsze i wynoszą zaledwie 20 zł/m sześc. – średnia cena oleju napędowego w hurcie wynosi dzisiaj 3412 zł za metr sześc. Jeszcze mniejsze obniżki, niż w przypadku ON zobaczyliśmy przy oleju opałowym, sprzedawanym średnio po 2111 zł/m sześc. – o 18 złotych taniej, niż w ostatnią sobotę.

Prognozy detaliczne jednak na plus

W okresie między 16 i 22 listopada e-petrol.pl spodziewa się pewnych podwyżek cen na pylonach stacyjnych. W przypadku benzyny 98 ceny uplasują się w przedziale 4,79-4,86 zł/l, a najpopularniejsza benzyna kosztować będzie 4,43-4,52 zł/l. Diesel nie będzie zapewne wykazywał tak wyraźnej presji wzrostowej i kosztować może średnio 4,33-4,44 zł/l. Autogaz, który w ostatnim tygodniu tak mocno przekroczył poziom 2 zł/l może nadal drożeć, a jego ceny według prognoz e-petrol.pl wynieść mogą 2,06-2,14 zł/l.

Ropa blisko wieloletnich minimów

Notowania ropy na giełdzie naftowej w Londynie w mijającym tygodniu zaliczyły spadek, który sprowadził je w okolice wieloletnich minimów. Na zamknięciu czwartkowej sesji baryłka ropy Brent kosztowała jedynie 44,06 USD – tak tania nie była od września tego roku. Dzisiaj przed południem cena surowca utrzymuje się poniżej poziomu 45 dolarów.

Od początku listopada notowania ropy na giełdzie w Londynie spadły o ponad 10 proc. Jednym ze źródeł tej przeceny są powracające obawy związane z pogłębieniem się nierównowagi na rynku naftowym pomiędzy popytem i podażą na surowiec. W mijającym tygodniu w agencjach informacyjnych pojawiły się doniesienia o czekających w kolejce na rozładunek u wybrzeży USA tankowcach. W połączeniu z rekordowo wysokim eksportem irackiej ropy, która ma płynąć w listopadzie do Stanów Zjednoczonych oraz rosnącymi przed końcem roku zapasami surowca za oceanem, te informacje dały impuls do przyspieszenia tempa spadków na giełdach naftowych.

Notowaniom ropy ciąży też perspektywa pierwszej do lat podwyżki stóp procentowych w USA, która z jednej strony już teraz przekłada się na umocnieni amerykańskiej waluty, a z drugiej ograniczy dostęp do taniego dolara, który w formie spekulacyjnych inwestycji często trafiał na rynek naftowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa tanieje - czy potanieją paliwa na stacjach?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!