Ropa traci na wzroście protekcjonizmu w światowym handlu

Ropa traci na wzroście protekcjonizmu w światowym handlu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Napięcia w światowym handlu przyczyniły się do masowych spadków cen głównych surowców, w tym także ropy naftowej - ocenia Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych Saxo Banku.

Ceny ropy naftowej znalazły się w dolnych rejonach ustanowionego w styczniu przedziału. Zdaniem eksperta Saxo Banku, utrzymujący się optymizm inwestorów spekulacyjnych wspiera olbrzymi światowy popyt. Na ceny ropy ma jednak równocześnie wpływ rosnąca podaż spoza OPEC, a obecnie także wspomniane napięcia handlowe.

Czytaj też Ropa najdroższa od 3 lat.

Ole Hansen jest zdania, że mocny wzrost produkcji ropy spoza OPEC wydaje się podważać zdolność tej organizacji oraz Rosji do utrzymania stabilnych cen, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Według najnowszej prognozy amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA), w 2018 r. produkcja w Stanach Zjednoczonych wyniesie średnio 10,7 mln baryłek dziennie, co stanowi wzrost o 1,4 mln baryłek dziennie w porównaniu z 2017 r.

EIA systematycznie podwyższa prognozowany wzrost podaży spoza OPEC w 2018 r., pozostawiając równocześnie wzrost popytu na niezmienionym poziomie.

- Biorąc pod uwagę dotychczasowy niewzruszony spokój inwestorów spekulacyjnych, nie przejmą się oni zanadto głębszą korektą, o ile ceny pozostaną powyżej 61 dolarów za baryłkę ropy Brent i 57,50 dolarów za baryłkę ropy WTI. Poziomy te odpowiadają korekcie o blisko 40 proc. wobec rajdu z okresu czerwiec-styczeń i mimo że znajdują się powyżej obecnego kursu, będą postrzegane wyłącznie jako lekka korekta w ramach mocnego trendu rosnącego - ocenia analityk.

Czytaj również OPEC: ropa naftowa jeszcze długo będzie najważniejszym surowcem energetycznym.

Na razie cena ropy WTI znalazła się w przedziale 60-65 dolarów za baryłkę, a największy wpływ na dzienne wahania cen mają zewnętrzne zdarzenia na rynku. Zamknięcie poniżej 60 dolarów za baryłkę oznacza ryzyko przedłużenia spadku do kluczowego poziomu 57,50 dolarów za baryłkę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa traci na wzroście protekcjonizmu w światowym handlu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!