Ropa w USA nadal w górę po zwyżce w środę o 3,2 proc., ale rajd długo nie potrwa

Ropa w USA nadal w górę po zwyżce w środę o 3,2 proc., ale rajd długo nie potrwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nadal rosną po zwyżce w środę o 3,2 proc. - najmocniejszej od 1 grudnia 2016 r. Rajd na rynku ropy może jednak nie potrwać zbyt długo. Zapasy surowca w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,25 mln baryłek, ponad 2 razy mocniej od prognoz, ale nadal są bardzo wysokie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,55 USD, po zwyżce o 22 centy, czyli 0,5 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 21 centów do 50,43 USD za baryłkę.

Oficjalny raport o zapasach ropy w USA przedstawił w środę Departament Energii USA (DoE).

Zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 5,25 mln baryłek, czyli 1,0 proc., do 522,53 mln baryłek - poinformował Departament Energii. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 2 mln baryłek. To piąty z rzędu tydzień, w którym doszło do uszczuplenia stanów magazynowych ropy.

DoE podał, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 150 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc., do 241,08 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,59 mln baryłek, czyli 1,1 proc. do 148,77 mln baryłek - podał DoE.

"Wsparcie, jakie dostała ropa, jest bezpośrednio związane z tymi informacjami i mocniejszym od oczekiwań spadkiem zapasów surowca w USA" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

"Jednak produkcja ropy w USA znów wzrosła w ubiegłym tygodniu, a jej zapasy są na wysokim poziomie, więc to może sugerować, że obecny rajd cen ropy raczej długo nie potrwa" - dodaje.

DoE podał, że w ubiegłym tygodniu produkcja ropy w USA wzrosła do 9,3 mln baryłek dziennie, najwyższego poziomu od sierpnia 2015 r. To już 12. z kolei tydzień wzrostu amerykańskiej produkcji ropy.

Od początku stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih poinformował, że redukcja dostaw ropy z OPEC może zostać przedłużona do 2018 roku. Takie stanowisko sygnalizuje też Rosja.

Jednak okazuje się, że produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej nieznacznie wzrosła w kwietniu - do 9,946 mln baryłek dziennie - podały to anonimowe źródła mające dostęp do danych o produkcji.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 1,45 USD, czyli 3,2 proc., do 47,33 USD za baryłkę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!