Ropa w USA w dwa dni zdrożała najmocniej od czerwca

Ropa w USA w dwa dni zdrożała najmocniej od czerwca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa w USA w dwa dni zdrożała najmocniej od czerwca - o ponad 5 procent. Na rynkach słabną obawy o możliwą nadpodaż surowca i są nadzieje, że kraje OPEC+ osiągną porozumienie, aby ustabilizować sytuację na rynkach paliw - podają maklerzy.

  • Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,34 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,76 proc., ale wcześniej surowiec drożał nawet o 1,3 proc.
  • Jeśli dodać do tego 4-procentowy wzrost notowań w poniedziałek ropa w USA zyskała najmocniej od 5 miesięcy.
  • Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,16 USD za baryłkę, po zwyżce ceny o 0,76 proc.

Podczas weekendu - przy okazji szczytu G20 w Argentynie - doszło do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z saudyjskim księciem Mohammadem bin Salmanem na temat sytuacji na rynkach ropy. Zgodzili się oni, że należy na 2019 r. osiągnąć porozumienie o niższych dostawach ropy na globalne rynki.

OPEC+ odbędzie w Wiedniu 6 grudnia spotkanie, podczas którego ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów - producentów ropy - ocenią sytuację na globalnych rynkach paliw.

Przewodniczący OPEC Suhail Al Mazrouei powiedział, że jest optymistą co do tego, że OPEC+ osiągnie porozumienie w sprawie zmniejszenia dostaw ropy w przyszłym roku.

Na rynki ropy będzie docierać też mniej ropy z Kanady - w Albercie, największej prowincji produkującej ropę naftową zapowiedziano ograniczenie dostaw surowca o 325.000 baryłek dziennie.

Alberta wprowadza ograniczenie dostaw ropy, aby złagodzić kryzys w kanadyjskim sektorze energii.

Kanadyjska prowincja zmniejszy produkcję surowej ropy naftowej i bitumu o 8,7 proc., począwszy od stycznia 2019 r., aż do usunięcia nadmiaru ropy w magazynach. Obniżka produkcji ropy zmniejszyłaby się następnie do 95 tys. b/d do co najmniej końca przyszłego roku.

Tymczasem władze Kataru zdecydowały o wycofaniu tego kraju z OPEC. Katar opuści w styczniu Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - poinformował w poniedziałek nowy minister energetyki tego kraju Saad Al-Kaabi.

"Ta decyzja Kataru o wycofaniu z OPEC jest w dużej mierze posunięciem symbolicznym zarówno dla Kataru jak i samego OPEC i raczej nie będzie mieć mocniejszego negatywnego wpływu na zdolności kartelu do wprowadzenia skoordynowanego zmniejszenia produkcji" - piszą w nocie analitycy agencji Fitch.

"Posunięcie Kataru może jeszcze bardziej pogłębić napięcia z jego sąsiadami z Zatoki Perskiej, zwłaszcza z Arabią Saudyjską, która od 2017 r. prowadzi blokadę Kataru" - dodają.

Katar jest w OPEC "małym graczem" - z produkcją wynosząca średnio 600.000 baryłek ropy dziennie.

"Negatywne konsekwencje wyjścia Kataru z kartelu mogą być bardziej związane z reputacją OPEC, podczas gdy grupa stara się przyciągnąć nowych członków, a wycofanie Kataru może +utorować drogę+ do wyjścia z OPEC innych małych krajów" - wskazują analitycy Fitch.

W poniedziałek ropa WTI na NYMEX zdrożała o 4 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!