Rurociąg Odessa-Brody nad Bałtyk?

Rurociąg Odessa-Brody nad Bałtyk?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce, która rozpoczyna się w piątek, może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ekonomicznych, które nagromadziły się ostatnio między naszymi krajami - pisze Tomasz Korcz, konsultant Wydziału Ekonomicznego Ambasady Ukrainy w Polsce.

Tym razem, szczególną uwagę należy zwrócić na dostawy energii i bezpieczeństwa energetycznego. Dziś możemy śmiało zadeklarować, że interesy Polski i Ukrainy są w tym zakresie zbieżne. W szczególności, Ukraina osiągnęła porozumienie w sprawie dostaw ropy z Azerbejdżanu dla rurociągu Odessa-Brody. Dlatego istotna staje się ponownie rozbudowa rurociągu w Polsce, z dostępem do portów morskich. Obecny przesył na linii Odessa-Brody, rozpoczęty w lutym br., wynosi 4 mln ton rocznie azerskiej ropy typu Azeri Light ( przy możliwości transportu 14,5 mln ton). Jeśli Azerbejdżan będzie dysponował dodatkowymi ilościami ropy, to Polska może liczyć na dostawę 10 mln ton ropy azerskiej klasy Light, zarówno rurociągiem Odessa-Brody jak też transportem kolejowym. Ukraina i Polska mogą osiągnąć porozumienie w sprawie wspólnego finansowania i ewentualnego pozyskania nowych partnerów do dalszej budowy gazociągu, takich jak Bank Światowy czy też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Oprócz transportu ropy i produktów ropopochodnych, przetwarzanie ropy naftowej pozostaje jednym z obszarów, który może okazać się zyskowny, nawet przy rosnących cen ropy. Oprócz dostaw do własnych, ukraińskich firm, Ukraina ma duży potencjał, aby dostarczać ropę naftową ropociągiem „Przyjaźń” na potrzeby polskich przedsiębiorstw. Możliwe są dostawy ropy do rafinerii położonych na południowych wybrzeżach Bałtyku. W szczególności możliwe są dostawy do „Możejki Nafta” na Litwie, która to rafineria należy do polskiego Orlenu. Istnieje wariant odpowiedniej wymiany należących do Orlenu akcji „Możejki Nafta” z ukraińskimi rafineriami NPK „Galicja” i „Naftokhimik Prykarpattya”. Firmy ukraińskie otrzymywałyby wówczas ropę z rurociągu Odessa-Brody, a z kolei „Możejki Nafta” - z rurociągu „Przyjaźń”.

W bieżącym roku nabiera znaczenia koordynacja stanowisk Polski i Ukrainy w sprawie gazu: jego dostaw oraz systemu przesyłowego. Ukraina i Polska są jedynymi krajami w Europie Środkowo-Wschodniej, które zachowały w spółkach przesyłu gazu nierozproszone udziały, których zblokowanie pozwoli z powodzeniem połączyć siły w negocjacjach z Gazpromem, dotyczących cen dostaw gazu i opłat tranzytowych. W tym roku Gazprom planuje zakończyć budowę pierwszej nitki gazociągu Nordstream o przepustowości 27,5 mld m3 rocznie. Pod koniec 2012 roku, kiedy rozpocznie się eksploatacja rurociągu, Polska i Ukraina mogą mieć problemy z wielkością tranzytu gazu, spadkiem opłat przesyłowych oraz mogą mieć do czynienia z próbami wykorzystania konkurencji między nimi (systemu przesyłu gazowego Ukrainy i polskiej części gazociągu Jamał-Europa).

Dlatego polityka taryfowa przesyłu gazu Polski i Ukrainy wymaga koordynacji, w celu wygenerowania przychodów i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego obu krajów. Ukraiński system transportu gazu ma znacznie większą przepustowość niż polski (120 miliardów m3 w porównaniu do 30 mld m3 rocznie), a zatem ryzyko nieuzyskania opłat przesyłowych jest wyższe dla polskiego systemu niż dla systemu Ukrainy. Ważną kwestią jest zatem opracowanie mechanizmu koordynacji stawek przesyłowych i minimalnych gwarantowanych opłat za przesył, które będą stosowane przez nasze dwa kraje w przyszłych negocjacjach ze stroną rosyjską. Więcej takich uzgodnień Polska i Ukraina mogą zawrzeć w umowie międzyrządowej.

Ponadto, Ukraina jest gotowa do udostępnienia swoich podziemnych magazynów gazu o wielkości ponad 30 mld m sześc., położonych w swej części zachodniej, w pobliżu granicy z Polską, w celu zapewnienia dostaw gazu w okresie zimowym. Stawki czynszu za składowanie gazu można ustalać od lata bieżącego roku.

Kluczową kwestią jest również nawiązanie współpracy energetycznej między przygranicznymi regionami Polski i Ukrainy, a konkretnie zakupu taniej, ukraińskich energii elektrycznej. Obecnie elektrownie cieplne Bursztynska i Dobrotvorska, znajdujące się na zachodniej Ukrainie i tradycyjnie eksportujące energię elektryczną, wymagają modernizacji. Polska jest obiektywnie zainteresowana inwestycjami w te obiekty, ponieważ może uzyskać zarówno tanie dostawy energii elektrycznej jak też sama dostarczać węgiel do elektrowni (polska kopalnia znajduje się bliżej niż obiekt obecnego ukraińskiego dostawcy). Wskutek modernizacji tych obiektów nastąpi zwiększenie ich bezpieczeństwa dla środowiska, co jest ważne również dla mieszkańców wschodniej Lubelszczyzny.

Ważną kwestią jest ogólny wzrost współpracy gospodarczej między Ukrainą i Polska. Obroty handlowe i wzajemne inwestycje gwałtownie spadły w latach 2008-2010, w wyniku kryzysu gospodarczego. Jednak sąsiedzkie położenie i bliskość naszych kultur umożliwiają rozwój współpracy gospodarczej we wszystkich dziedzinach, począwszy od przygranicznego handlu, rolnictwa i energetyki aż do przemysłu obronnego. Należy też zauważyć, że taka współpraca może być rozwijana tylko wtedy, gdy nastąpi ogólna poprawa w zakresie handlu między Ukrainą i Unią Europejską. Ukraina potrzebuje wsparcia Polski do porozumienia w sprawie rozszerzenia strefy wolnego handlu między Ukrainą a UE. To wtedy polscy przedsiębiorcy będą mogli w pełni uczestniczyć w inwestycjach w jeden z najbardziej obiecujących sektorów gospodarki Ukrainy - rolnictwo. Tworzenie rynku ziemi, otwartego dla zagranicznych rezydentów, umożliwia polskim rolnikom rozszerzenia produkcji na żyznych glebach, na granicy Unii Europejskiej. Eksport produktów rolnych w UE jest skomplikowanym tematem negocjacji, ale polski rząd i przedsiębiorcy powinni być zainteresowani liberalizacją handlu tymi produktami, gdyż wiele polskich przedsiębiorstw może wziąć udział w produkcji rolnej na Ukrainie.

Wizyta prezydenta Ukrainy może być początkiem wielu obiecujących projektów i tendencji w zakresie współpracy gospodarczej między Polską i Ukrainą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rurociąg Odessa-Brody nad Bałtyk?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!