Rynek ropy szuka surowca na zastępstwo dostaw z Iranu

Rynek ropy szuka surowca na zastępstwo dostaw z Iranu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych tanieje 13 września rano - po dwóch dniach zwyżek. Niedługo wejdą w życie sankcje USA na Iran, a inwestorzy zastanawiają się czy w takiej sytuacji OPEC da radę "nadrobić" brakujący irański surowiec na rynkach paliw.

  • Zbliża się termin wdrożenia nowych sankcji USA wobec Iranu.
  • Amerykanie chcą wprowadzić restrykcję na irańską ropę naftową.
  • Kraje OPEC i Rosja analizują możliwości zwiększenia produkcji ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,91 dolarów, po zniżce o 46 centów, czyli 0,8 proc.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 79,31 dolarów za baryłkę, po zniżce notowań o 43 centy.

Ropę, przed zbliżającymi się sankcjami USA, gromadzi tymczasem na supertankowcach Iran - w listopadzie wchodzą w życie restrykcje USA na irański surowiec. Eksport irańskiej ropy jest najniższy od marca 2016 r. - w sierpniu wynosił 2,1 mln baryłek dziennie.

Tymczasem do spotkania w Algierze, 23 września przygotowują się kraje OPEC i sojusznicy kartelu, którzy chcą ocenić sytuację związaną z produkcją ropy. Na rynkach pojawiają się spekulacje czy najwięksi producenci ropy dadzą radę "nadrobić" brakującą ropę z Iranu, na dodatek w sytuacji, gdy amerykańskie zapasy ropy znalazły się na najniższym poziomie od 2015 r.

Minister energii Rosji Aleksander Novak zapewnił, że jego kraj ma możliwości ustanowienia nowego rekordowo wysokiego poziomu dostaw ropy, ale na ten temat porozmawia z przedstawicielami OPEC, bo zrównoważenie rynków paliw nie leży w niczyim interesie.

Z kolei zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 5,3 mln baryłek, czyli o 1,3 proc., do 396,19 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). To ich najniższy poziom od lutego 2015 r. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg prognozowali spadek zapasów ropy o 2 mln baryłek.

"Na rynku paliw w tym tygodniu jest dużo hałasu, ale takie czynniki jak zbliżające się sankcje USA na Iran, spadające amerykańskie zapasy ropy i napięcia na Bliskim Wschodzie, powinny w krótkiej perspektywie stanowić wsparcie dla cen ropy" - mówi Stephen Innes, szef tradingu w Oanda Corp.

"Traderzy myślą też o zbliżającym się spotkaniu OPEC i non-OPEC w przyszłym tygodniu w stolicy Algierii" - dodaje.

Inwestorzy z uwagą śledzą teraz informacje o huraganie Florence.

Chociaż Florence może ominąć rafinerie w rejonie Zatoki Meksykańskiej i Filadelfii, to towarzyszące mu ulewne deszcze stanowią potencjalne zagrożenie dla głównych rurociągów paliwowych, w tym dla Colonial, największego amerykańskiego "dostawcy" produktów naftowych z Zatoki Meksykańskiej na wschodnie wybrzeże USA.

Duke Energy Corp. ostrzega przed możliwymi brakami energii w Północnej i Południowej Karolinie, bo Florence może uszkodzić niektóre naftociągi.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 1,21 dolarów do 70,37 dolarów za baryłkę, a dzień wcześniej zdrożała o 1,71 dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek ropy szuka surowca na zastępstwo dostaw z Iranu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!