Rynek ropy znalazł zastępstwo dla dostaw z Wenezueli

Rynek ropy znalazł zastępstwo dla dostaw z Wenezueli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych nieznacznie zyskuje na wartości. Amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie wzrosły już 3. tydzień z rzędu. Rosja zmniejszyła dostawy swojej ropy o niecałe 50 tys. baryłek dziennie. Za to Gujana może na rynku ropy zastąpić Wenezuelę.

  • Nałożone na Wenezuelę sankcje USA grożą dalszym spadkiem już i tak niskiej produkcji wenezuelskiej ropy.
  • Sąsiednia Gujana może jednak zapewnić dodatkowe zapasy surowca.
  • Rosja redukuje dostawy ropy wolniej, niż chciałaby tego Arabia Saudyjska.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana rano 5 lutego polskiego czasu po 54,84 dol., po zwyżce o 0,51 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,78 dol. za baryłkę, po wzroście ceny o 0,43 proc.

W USA w ubiegłym tygodniu zapasy ropy wzrosły prawdopodobnie już 3. tydzień z rzędu - wynika z prognoz analityków. Spodziewany jest ich wzrost o 1,5 mln baryłek.

Tymczasem produkcja ropy przez 14 państw z grupy OPEC wyniosła w styczniu 31,02 mln baryłek dziennie i spadła najmocniej od 2 lat - o 930 tys. baryłek dziennie - wynika z wyliczeń agencji Bloomberg.

Do tego mniej ropy na rynki dociera z Iranu i Libii, chociaż tych krajów nie obejmuje przyjęty w grudniu 2018 r. plan zmniejszenia dostaw ropy przez kraje OPEC i jego sojuszników o 1,2 mln b/d od stycznia br.

Mniej ropy dostarcza Rosja - w styczniu produkcja ropy spadła tam o 47 tys. baryłek dziennie - poinformował minister energii Rosji Aleksander Novak.

Minister ropy Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih oceniał w styczniu miesiącu, że redukcja dostaw ropy przez Rosję jest powolniejsza niż chciałby. Al-Falih przyznał jednak, że jest pewien, iż Rosja przyczyni się ostatecznie, jak inne kraje, do zrównoważenia rynku.

Tymczasem Gujana, która nie jest obecnie producentem ropy naftowej, może w ciągu 5 lat zastąpić na rynkach ropy członka OPEC - Wenezuelę, gdzie produkcja ropy spadła w ciągu ostatnich 3 lat prawie o połowę.

Podczas, gdy nałożone na Wenezuelę sankcje USA grożą dalszym spadkiem już i tak niskiej produkcji wenezuelskiej ropy, to sąsiadująca z nią Gujana może do 2025 r. dostarczyć na rynki paliw 750 tys. baryłek ropy dziennie - wynika z szacunków firmy Exxon Mobil Corp.

Exxon nawiązał współpracę z firmami Hess Corp. i CNOOC Ltd. nad możliwą eksploatacją jednych z największych na świecie pokładów ropy głębinowej u wybrzeży Gujany.

W Wenezueli nawet w przypadku szybkiego rozwiązania konfliktu politycznego w tym kraju produkcja ropy naftowej może w 2019 r. spaść do 890 tys. baryłek dziennie - oceniają analitycy. Wskazują, że Wenezuela ma jednak na razie większe moce produkcyjne, niż może mieć Gujana.

"Jeśli sytuacja w Wenezueli ustabilizuje się i nastąpi naprawa sektora naftowego, to wówczas byłoby mało prawdopodobne, aby Gujana prześcignęła Wenezuelę w produkcji ropy" - ocenia Mara Roberts Duque z BMI Research w N.Jorku.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 70 centów, czyli 1,3 proc., do 54,56 USD za baryłkę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek ropy znalazł zastępstwo dla dostaw z Wenezueli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!