Rząd domaga się zmian w strategii PKN Orlen

Rząd domaga się zmian w strategii PKN Orlen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według Ministerstwa Skarbu Państwa koncern musi wrócić do planów zakupu własnych źródeł ropy zarzuconych po przejęciu rafinerii w litewskich Możejkach.

Orlen ma przygotować analizy opłacalności takiego przedsięwzięcia i związanego z tym ryzyka - pisze "The Wall Street Journal Polska".

- Taka spółka jak Orlen musi być powiązana ze źródłami ropy – twierdzi wiceminister skarbu Krzysztof Żuk w rozmowie z "WSJ Polska". Dlaczego? Bo rząd chciałby, aby polskie koncerny paliwowe zabezpieczyły się przed ewentualnymi kłopotami z dostawcami surowca. Według Żuka Orlen nic w tej sprawie w ostatnich miesiącach nie zrobił. - Powinien szukać takich możliwości. I wyraźnie powiedzieć, czy będzie inwestować w wydobycie, czy nie będzie – dodaje.

Orlen nie chce komentować stanowiska MSP. Wygląda jednak na to, że spółka znalazła się pod ścianą, bo na kosztowne inwestycje w złoża nie ma ochoty. Poprzedni zarząd z prezesem Piotrem Kownackim przyjął za priorytet obronę ratingów inwestycyjnych nadszarpniętych wydatkami na Możejki. Także nowy szef Orlenu Wojciech Heydel dał do zrozumienia, że strategię czeka modyfikacja z powodu wzrostu cen ropy, ale nastawienia jej na zdobycie złóż raczej nie należy oczekiwać. Powodem są koszty. Nieoficjalne wstępne szacunki zakładają, że własne źródła surowca zabezpieczające np. 10 proc. rocznych potrzeb koncernu to wydatek rzędu 10 mld dol.

Analitycy mają wątpliwości, czy Orlen na to stać. Według Ludomira Zalewskiego z Domu Maklerskiego PKO BP zwiększanie zadłużenia to ryzyko pogorszenia ratingów spółki. Do tego 10 proc. własnej ropy nie zapewni spółce bezpieczeństwa. - Aby uniezależnić się od dzisiejszych dostawców, Orlen musiałaby zainwestować w złoża nawet 30 lub 50 mld dol. – dodaje Maciej Wiewiórski, analityk Domu Maklerskiego IDM SA.

Co zrobi MSP? "Zdajemy sobie sprawę, że pozyskanie własnego zaopatrzenia w ropę będzie bardzo kosztowne" – przyznaje Żuk. Według sugestii wiceministra ostateczna decyzja byłaby wynikiem analiz ryzyka inwestycyjnego. Decyzję podjąłby więc zarząd.

Resort jednak jest zdecydowany postawić na swoim. Na ostatnim zgromadzeniu akcjonariuszy odwołał z rady nadzorczej Raimondo Egginka, przedstawiciela inwestorów finansowych, który nie zgadzał się na zmiany w strategii. Rada ją opiniuje, a ponieważ skarb zyskał nad nią pełną kontrolę, zaangażowanie spółki w wydobycie może teraz wymusić. Co na to rynek? - To centralne sterowanie spółką, któremu jej management nie może się przeciwstawić – twierdzi Andrzej Szczęśniak, ekspert branży paliw.

Tymczasem w przeciwieństwie do Orlenu skarb patrzy łaskawym okiem na nową strategię konkurencyjnej Grupy Lotos. Ministerstwo bardzo dobrze ocenia zakup niewielkich złóż ropy na Morzu Norweskim i plany kolejnych inwestycji w wydobycie. Ale spółka dostała także prztyczka w nos. Żuk powiedział "WSJ Polska", iż rząd nie zgodzi się na plan pozyskania inwestora strategicznego dla Lotosu, jaki w ubiegłym tygodniu przedstawił jego prezes Paweł Olechnowicz. Nie ma także zgody na zapowiedziane podwyżki dla zarządu, dopóki nie zmieni się ustawa kominowa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd domaga się zmian w strategii PKN Orlen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!