XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd Kanady zdeterminowany, by rozbudować ropociąg Trans Mountain

Rząd Kanady zdeterminowany, by rozbudować ropociąg Trans Mountain
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek, że mimo niekorzystnego wyroku sądu jego rząd nie zrezygnuje z planów budowy drugiej nitki rurociągu Trans Mountain, gdyż w interesie narodowym jest dywersyfikacja rynków zbytu ropy.

Federalny sąd apelacyjny Kanady w wydanym w czwartek wyroku stwierdził poważne błędy w procesie oceny wpływu projektu na środowisko. W ocenie sądu organ regulacyjny rynku energii (National Energy Board) zignorował potencjalny wpływ zwiększonego ruchu tankowców na wybrzeże. Ponadto według sądu rząd federalny nie wywiązał się właściwie z konstytucyjnego obowiązku konsultacji ze społecznościami Indian.

- Rząd "daje sobie czas" na analizę wyroku, gdyż zamierza kontynuować projekt z poszanowaniem postanowień sądu, zarówno w kwestiach środowiskowych, jak i w duchu pojednania z rdzenną ludnością - oświadczył w piątek Trudeau. Jego zdaniem realizacja inwestycji leży w interesie narodowym Kanady ze względu na potrzebę dywersyfikacji rynków zbytu ropy.

- Myślę, że przy tym wszystkim, co się ostatnio dzieje, można zrozumieć, że USA jako jedyny rynek dla 99 proc. naszych zasobów ropy po prostu nie ma dłużej sensu. I dlatego uważamy, że rozbudowa rurociągu Trans Mountain leży w najlepszym interesie wszystkich Kanadyjczyków - powiedział premier.

Rząd ogłosił w maju zamiar wykupu istniejącego rurociągu biegnącego z Alberty do terminalu na zachodnim wybrzeżu oraz projektu budowy bliźniaczej nitki za kwotę 4,5 mld dolarów kanadyjskich. Chciał w ten sposób uratować kontrowersyjną inwestycję, której niepewny los zniechęcił amerykańskiego inwestora Kinder Morgan. W czwartek walne zgromadzenie akcjonariuszy tej firmy jednogłośnie zaakceptowało tę transakcję.

Plany są też źródłem konfliktu między prowincjami Alberty i Kolumbii Brytyjskiej. Alberta chce sprzedawać swoją ropę do krajów azjatyckich, zgodnie ze strategią dywersyfikacji rządu federalnego. Druga nitka umożliwiłaby potrojenie przepustowości rurociągu do 890 tys. baryłek dziennie. Z kolei mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej obawiają się zanieczyszczeń w przypadku wycieku ropy do oceanu czy katastrofy tankowca.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rząd Kanady zdeterminowany, by rozbudować ropociąg Trans Mountain

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!