Śląsko-dąbrowska "S" domaga się od rządu obniżenia akcyzy na paliwo

Śląsko-dąbrowska "S" domaga się od rządu obniżenia akcyzy na paliwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Śląsko-dąbrowska Solidarność domaga się od rządu obniżenia akcyzy na paliwo. Zdaniem związkowców, utrzymanie obecnych stawek podatkowych jest "zabójcze" dla budżetów domowych Polaków, a tym samym dla budżetu państwa i gospodarki.

W czwartek prezydium zarządu regionu przyjęło stanowisko, w którym ostrzega przed skutkami zbyt wysokiej ceny paliw.

"Jeśli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane kroki w celu obniżenia cen paliw, nie uda się powstrzymać niekontrolowanych protestów społecznych" - napisali związkowcy w stanowisku przesłanym rządowi.

W ocenie szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza, "kurczowe" trzymanie się obecnych stawek podatkowych, które stanowią blisko połowę ceny paliwa, jest "działaniem zabójczym dla budżetów domowych wszystkich Polaków, a tym samym dla budżetu państwa i polskiej gospodarki".

"Cena paliwa ma wpływ na cenę wszystkich produktów i usług. Jeśli jest zbyt wysoka, powoduje w konsekwencji spadek popytu wewnętrznego. I to jest prawdziwe zagrożenie dla budżetu państwa, a nie obniżka akcyzy" - podkreślił Kolorz.

Przypomniał, że gdy jakiś czas temu obniżono akcyzę na alkohol, dochody budżetu państwa z tego tytułu znacząco wzrosły, a nie spadły. Spadła też ilość oszustw i przestępstw związanych z przemytem i nielegalną produkcją alkoholu.

W przyjętym stanowisku związkowcy ocenili, że ceny paliw osiągnęły poziom "krytyczny". Przypominają, że koszt paliwa ma wpływ m.in. na: działalność gospodarczą, transport towarów, działalność rolniczą i komunikację publiczną. Droższe paliwa bezpośrednio wpływają na ceny sprzedawanych produktów i świadczonych usług oraz podnoszą koszt funkcjonowania przedsiębiorstw.

W opinii związkowców, wzrost cen paliw powoduje obniżenie poziomu realnych wynagrodzeń, a co za tym idzie spadek konsumpcji wewnętrznej. "Konsekwencją tej sytuacji jest obniżenie wpływów do budżetu z tytułu podatków pośrednich. Zamierzony przez rząd efekt wzrostu wpływów do budżetu nie zostanie osiągnięty. Wręcz przeciwnie, naszym zdaniem wpływy będą coraz mniejsze" - napisali w stanowisku.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w środę, że rząd nie obniży akcyzy na benzynę ani nie wprowadzi nowych ulg podatkowych, dopóki na Polsce ciąży procedura nadmiernego deficytu. "Nie będzie obniżki (akcyzy na benzynę - PAP) i rząd już dawno jasno to zapowiedział. (...) Nie po to będę obniżał akcyzę, by pośrednicy mogli na tym zarabiać" - oświadczył minister w Radiu ZET.

Prawo unijne nie pozwala polskiemu rządowi na obniżenie akcyzy na olej napędowy, dopuszcza jednak taką możliwość, jeżeli chodzi o benzynę.

Podatek akcyzowy wynosi obecnie 1565 zł z tysiąc litrów benzyny i 1048 zł za tysiąc litrów oleju napędowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląsko-dąbrowska "S" domaga się od rządu obniżenia akcyzy na paliwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!