Spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują

Spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za wyjątkiem LPG, w tym tygodniu obserwowaliśmy spadki cen paliw, w najbliższych dniach mogą one jednak nieco wyhamować. Globalny rynek ropy czeka na wyniki ostrych rozmów wewnątrz OPEC dotyczących zmniejszenia produkcji ropy w celu zrównoważenia rynku tego surowca.

Ceny benzyn na rynku hurtowym w porównaniu z tymi z ubiegłego piątku są niewiele wyższe. Przed tygodniem za benzynę 95 trzeba było zapłacić w hurcie 3276,00 PLN/m sześc. czyli o 13 PLN mniej niż obecnie - paliwo to kosztuje 3289,00 PLN/m sześc. Większą podwyżkę zaobserwować można było w przypadku oleju napędowego, wyniosła ona 75 PLN. W piątek za diesla trzeba zapłacić 3198,00 PLN/ m sześc.

Podobnie jak tydzień temu benzyny i olej napędowy odnotowały spadki średnich cen na rynku detalicznym natomiast autogaz zdrożał. Olej napędowy potaniał o 4 grosze i kosztuje obecnie średnio 4,04 PLN/l, natomiast benzyna bezołowiowa 95 jest tańsza o 3 grosze. Jej przeciętna cena uplasowała się na poziomie  4,27 PLN/t. Duży wzrost średniej ceny odnotował autogaz, litr tego paliwa kosztuje obecnie 1,69 PLN/l, daje to podwyżkę na poziomie 7 groszy.

Przewidujemy raczej niewielkie spadki średnich cen benzyny i oleju napędowego. Przedział cenowy prognozowany przez e-petrol.pl dla benzyny 95 wynosi 4,22-4,32 PLN/l.  Dla diesla prognoza zamknęła się w przedziale 4,00-4,09 PLN/l. W przypadku autogazu tendencja będzie raczej odwrotna, czyli można spodziewać się dalszego wzrostu najczęsciej ceny powinny mieścić się w przedziale 1,69-1,75 PLN/l.

Ostatnie dni przyniosły sporo zamieszania związanego z planami zwołania we wrześniu nadzwyczajnego spotkania OPEC, które ma zająć się problemem stabilizacji cen ropy naftowej. Parła do niego m.in. Wenezuela, której trudna sytuacja gospodarcza w warunkach niskich cen ropy może właściwie tylko się pogarszać. Wczoraj do skoku cen ropy przyczyniła się wypowiedź ministra energetyki Arabii Saudyjskiej Khalida al-Faliha, który w swym oświadczeniu późnym popołudniem zaznaczył, że istotnie można omówić potencjalne działania w celu „ustabilizowania cen ropy” podczas spotkania ulokowanego w Algierii. Przez stabilizację można zapewne rozumieć próby opanowania wzrostu produkcji, czy nawet jej ograniczenia (to również pomysł Wenezueli), jednak skala zmian o której można tu mówić nie jest znana, a Iran – jeden z czołowych „rozdających” w OPEC – bynajmniej nie limituje się w eksporcie i dodatkowo obniża ceny dla odbiorców azjatyckich na przysz ły miesiąc. 

Także Arabia Saudyjska nie zatrzymuje na razie własnego poziomu produkcyjnego, bowiem w lipcu zwiększyła wydobycie do rekordowego poziomu. Królestwo wydobyło 10,67 mln baryłek dziennie ropy, podczas gdy miesiąc wcześniej wynik ten wynosił 10,55 mln. W całej sytuacji warto również wiedzieć, że politycy Rosji również wyrażali sugestie, że nie widzą żadnych podstaw do pozostawienia produkcji na obecnym poziomie, co jednak może skutkować podbudową chwilowych nastrojów prowzrostowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!