XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spór między premierami Rosji i Białorusi ws. ropy przejmą eksperci

Spór między premierami Rosji i Białorusi ws. ropy przejmą eksperci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spór między Władimirem Putinem i Siarhiejem Sidorskim będą dalej toczyć eksperci - tak komentuje Radio Swaboda środowe rozmowy w Moskwie premierów Rosji i Białorusi, którzy nie osiągnęli porozumienia ws. ropy. W czwartek do Moskwy leci Alaksandr Łukaszenka.

Według Radia Swaboda w rozmowach białorusko-rosyjskich sporną kwestią jest wciąż sprawa ceł na produkty naftowe. Do tej pory nie jest jasne, czyj budżet zasilą zyski z eksportowania przez Białoruś tych produktów.

Obaj premierzy spotkali się, by uzgodnić stanowiska w sprawie tworzenia Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej trzech państw: Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Na początku spotkania Putin zauważył, że po to, aby cały pakiet uzgodnień zaczął działać w praktyce, Rosja i Białoruś muszą uregulować między sobą "bardzo delikatne" sprawy gospodarcze.

Siarhiej Sidorski przypomniał, że do omówienia jest też "szereg spraw dotyczących dostaw ropy i gazu (dla Białorusi) na następny rok".

Mimo to - jak zauważa internetowa gazeta "Biełorusskije Nowosti" - po rozmowach szefowie rządu nie spotkali się z prasą, jak wcześniej planowano. Rzecznik rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow oświadczył jedynie, że dalej konsultacje będą prowadzić eksperci.

"Problemy pozostały. Być może spróbuje je osobiście uregulować Alaksandr Łukaszenka, który 9 grudnia poleci do Moskwy, by wziąć udział w spotkaniu prezydentów krajów członkowskich Unii Celnej" - zauważa portal internetowy "Biełorusskij Partizan".

Na początku roku mimo zabiegów Białorusi Rosja podniosła cło na sprzedawaną jej ropę z 35 proc. normalnej stawki do 100 procent. Tę pełną stawkę Białoruś płaciła za ponad 15 mln ton ropy, a 6,3 mln ton otrzymywała bez cła - jako kontyngent na swoje potrzeby wewnętrzne.

Rosja wprowadziła cła, ponieważ białoruskie rafinerie, kupując ropę po cenach wewnątrzrosyjskich, niższych od eksportowych, przerabiały ją i sprzedawały produkty naftowe do Europy. Cła eksportowe zasilały budżet Białorusi.

Pod koniec października Moskwa ogłosiła, że zgadza się odstąpić od obłożenia cłem ropy dla Mińska, ale w zamian chce otrzymywać wszystkie cła, jakie Białoruś będzie pobierać przy eksporcie produktów naftowych. Mińsk ocenił ten wariant jako "skrajny i najgorszy dla Białorusi". Wcześniej argumentował, że cła eksportowe na ropę nie powinny obowiązywać między krajami należącymi do Unii Celnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór między premierami Rosji i Białorusi ws. ropy przejmą eksperci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!