Spotkania grupy PERN i Transneft - co kwartał

Spotkania grupy PERN i Transneft - co kwartał
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spotkania wspólnej grupy roboczej powołanej we wrześniu tego roku przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjską Kompanię Transportu Ropy Naftowej Transneft będą odbywały się co kwartał.

Jak poinformował PERN w środowym komunikacie, obie spółki ustaliły możliwość zaproszenia na spotkania grupy roboczej, w zależności od potrzeb, również innych operatorów systemu rurociągów sieci "Przyjaźń".

Inauguracyjne spotkanie grupy roboczej PERN i Transneft odbyło się we wtorek, 8 grudnia, w Moskwie. Ze strony PERN uczestniczył w nim wiceprezes spółki Marek Litka. PERN podał w komunikacie, iż jest zadowolony z przebiegu rozmów, które "dotyczyły dalszej współpracy w zakresie działalności handlowej i technicznej".

PERN i Transneft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", tłoczącego ropę naftową z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport do innych odbiorców zagranicznych.

Powołanie wspólnej grupy roboczej PERN i Transneft zostało zapisane w memorandum "o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji", które pod koniec września 2009 r. zawarły obie spółki. Dokument przewiduje m.in. rozwijanie współpracy w zakresie wymiany informacji o transporcie ropy naftowej, w tym zwłaszcza "na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowej" w eksploatacji rurociągu naftowego "Przyjaźń".

Memorandum zostało zawarte na trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok, jeżeli żadna ze stron nie powiadomi o zamiarze rozwiązania porozumienia.

W ocenie prezesa PERN Roberta Soszyńskiego, zadaniem grupy roboczej jest przede wszystkim bieżące uzgadnianie szczegółów technicznych, w tym dotyczących ilości przepływów ropy naftowej, zwłaszcza przy zwiększonej ilości tłoczeń, na co liczy polska spółka.

Jednym z priorytetowych zamierzeń PERN, o czym mówił we wrześniu Soszyński, jest odwrócenie tendencji spadkowej w tranzycie ropy naftowej z Rosji przez gdański Naftoport, w którym spółka posiada udziały. Od 2005 r., gdy tranzyt rosyjskiego surowca dla odbiorców zagranicznych przez Naftoport utrzymywał się na poziomie około 10 mln ton rocznie, wielkość przesyłu spadła tam o 70-75 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!