Stratfor: Rosja chroni Rosnieft - strategiczny koncern

Stratfor: Rosja chroni Rosnieft - strategiczny koncern
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja rozumie, że na skutki zachodnich sankcji nie może narażać jednego z jej największych strategicznych aktywów - koncernu paliwowego Rosnieft, nawet jeśli będzie to dla niej oznaczać podjęcie gigantycznej akcji ratunkowej - oceniają analitycy Stratforu.

W ten sposób amerykański ośrodek analityczny skomentował niedawną sugestię premiera Dmitrija Miedwiediewa, że Kreml dostarczy koncernowi 40,6 mld USD z Narodowego Funduszu Majątkowego (powstałego z odprowadzania nadwyżek ze sprzedaży ropy - PAP) w nieustalonym terminie.

"Dotrzymanie tego zobowiązania będzie oznaczało, że Rosja zdecyduje się na jedną z największych operacji ratunkowych w historii. Jej skutkiem będzie finansowe wsparcie Rosnieftu w krótkim czasie, choć wciąż może on ponieść skutki w dłuższym czasie, jeśli utrzymane zostanie w mocy zachodnie embargo na eksport technologii wydobywczych. Kreml rozumie, że nie może wystawiać na takie ryzyko jednego z najważniejszych swoich aktywów".

Wśród możliwych sankcji, które przygotowała UE, choć formalnie o nich nie ogłosiła z powodu rozejmu w konflikcie zbrojnym na Ukrainie wymienia się m. in. finansowe ograniczenia wobec rosyjskich spółek Transnieft, Gazprom Nieft i Rosnieft. Firmy te nie mogłyby kupować ani sprzedawać obligacji i akcji o dłuższym terminie zapadalności niż 30 dni, co oznacza, że faktycznie zostaną odcięte od zachodniego rynku kredytowego.

Pisząc o znaczeniu Rosnieftu dla rosyjskiej gospodarki, Stratfor zauważa, że jako największy koncern paliwowy wnosi on połowę przychodów rosyjskiego budżetu. Problemem jest jednak to, że ma 40 mld USD długu, z czego 26,2 mld USD musi spłacić przed końcem 2015 r. Lwią część tego długu (21,2 mld USD) musi uregulować w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W większości jest to dług wobec wierzycieli amerykańskich, europejskich i japońskich.

"Teoretycznie Rosnieft mógłby uregulować większość swych zobowiązań dłużnych przeznaczając na ten cel 20 mld USD, które ma w banku. Jednak połowa tej sumy pochodzi z przedpłat na dostawy ropy uiszczone przez zachodnie firmy handlowe. Doniesienia sugerują, że firmy te zwróciły się do Rosnieftu o zwrot przedpłat i w świetle proponowanych nowych sankcji usiłowały wycofać się z umów" - napisał Stratfor.

W sierpniu Rosnieft zwrócił się do Kremla o wyasygnowanie 42 mld USD na pokrycie jego zobowiązań dłużnych. Minister gospodarki Aleksiej Uliukajew obiecał wsparcie, ale w mniejszym zakresie niż suma sugerowana przez koncern. Rosnieft rozglądał się za sposobami uzyskania środków finansowych z innych źródeł.

"Koncern ma otrzymać 63 mld USD przed 2018 r. od CNPC China National Petroleum Corp., ale nie ma jasności, jaka część tej sumy będzie przekazana w najbliższym półroczu. Rosnieft intensywnie zabiegał o inwestycje chińskie proponując CNPC duży udział w polu naftowym Vankor, nie mówiąc o 19,7 proc. udziale w samym Rosniefcie. Ale Chiny nie skorzystały z takich ofert w przeszłości i tym razem mogą postąpić tak samo" - napisali analitycy.

Stratfor ocenia rosyjskie rezerwy walutowe na 644 mld USD. W przeszłości w reakcji na zachodnie sankcje rząd Rosji przeznaczył 6,6 mld USD na wsparcie banku VTB i Banku Rolnego, będących obiektem sankcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stratfor: Rosja chroni Rosnieft - strategiczny koncern

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!