Świat patrzy na polską firmę, która potrafi zrobić benzynę z plastiku

Świat patrzy na polską firmę, która potrafi zrobić benzynę z plastiku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Biznesowy pomysł firmy Handerek Technologies wpisuje się doskonale w wizję gospodarki obiegu zamkniętego. Paliwa z tworzyw sztucznych, których nie opłaca się przetwarzać? Koncepcja polskich inżynierów przyciąga uwagę partnerów z kilku kontynentów.

  • Odpady to kosztowny problem. Prawda, ale na śmieciach można też zarobić.
  • Pomysł spółki Handerek Technologies ma po komercjalizacji przynieść inwestorom korzyści finansowe i zmaksymalizować recykling odpadów.
  • Kolejka chętnych do zakupu tego projektu rośnie.

- Dowodem, że technologia, nad którą pracowałem razem z zespołem, znalazła naukowe potwierdzenie, jest publikacja naszych badań w amerykańskim czasopiśmie Energy & Fuels z 2 stycznia 2019 r. Wcześniej 25 recenzentów rok szukało odpowiedzi na setki pytań, wyjaśniając wszelkie niejasności - mówi Adam Hańderek, prezes i założyciel spółki Handerek Technologies.

Śmieci lepsze i gorsze

Wspomniana publikacja potwierdziła, że metoda przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na olej napędowy i benzynę, którą Polacy opatentowali w 2018 r., może stać się w przyszłości światowym standardem dla tego rodzaju technologii.

- Innowacyjność technologiczna to bardzo szerokie pojęcie... Właściwie należałoby powiedzieć, że jesteśmy firmą badawczo-wdrożeniową. Opracowujemy technologie recyklingu, koncentrując się na odpadach z tworzyw sztucznych, których przetwarzanie w tradycyjnym modelu nie jest opłacalne - wyjaśnia prezes.

Takie rozwiązania podpowiada logika, proekologiczny kurs, ale i wymogi unijnych przepisów. Europejska Strategia Tworzyw Sztucznych w Gospodarce Obiegu Zamkniętego z czerwca 2018 r. stawia ambitne cele: pożytkowania w recyklingu 100 proc. opakowań z tworzyw sztucznych.

- Nasz projekt stał się idealnym przykładem realizacji wizji gospodarki cyrkularnej, czyli obiegu zamkniętego, w którym odpad w jednym procesie jest surowcem w innym - mówi Wojciech Derej, współautor projektu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (29)

Do artykułu: Świat patrzy na polską firmę, która potrafi zrobić benzynę z plastiku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!