Tajna operacja naftowa przeciwko Kadafiemu

Tajna operacja naftowa przeciwko Kadafiemu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wraz z prowadzeniem akcji zbrojnej przeciwko Libii rząd brytyjski uruchomił własną tajną komórkę z zadaniem blokowania sprzedaży ropy naftowej przez reżim Muammara Kadafiego oraz ułatwiania powstańcom dostępu do produktów naftowych z zagranicy.

Poinformował o tym w czwartek dziennik "The Times".

Komórkę utworzył minister stanu ds. pomocy zagranicznej Alan Duncan. Jeszcze w kwietniu na wczesnym etapie zaangażowania NATO w Libii Duncan przekonał premiera Davida Camerona, że Kadafi pokona powstańców, jeśli zachowa kontrolę nad handlem ropą. Sześcioosobowa komórka powstała, gdy stało się jasne, że same ataki lotnicze NATO nie są w stanie doprowadzić do upadku reżimu. Gromadziła ona i analizowała informacje wywiadowcze na temat libijskiego przemysłu naftowego, pomagając w ten sposób w kontrolowaniu przepływu ropy oraz produktów naftowych z Libii i do Libii.

Na czele komórki początkowo stał wojskowy w randze admirała, a następnie wyższej rangi przedstawiciel rządu. Obaj uczestniczyli w posiedzeniach Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa.

Komórka zaleciła NATO blokadę portu Zawija, by uniemożliwić wpłynięcie tankowców z paliwem przeznaczonym dla wojsk Kadafiego. Zidentyfikowała też tankowce, które NATO ma zatrzymać, jak również lądowe trasy przemytu ropy z Tunezji i Algierii do Libii.

Dzięki uzyskanym przez nią informacjom powstańcy odcięli dostawy ropy z gór Nafusa do rafinerii w Zawii, pracującej na potrzeby Kadafiego.

Reżim miał wprawdzie mnóstwo ropy, ale bez możliwości jej rafinowania. By sprowadzić potrzebne paliwa płynne, gotów był płacić za nie więcej niż wynosiły ceny rynkowe.

Wśród osiągnięć komórki "Times" wymienia m.in. nakłonienie zrzeszonych w Lloyds ubezpieczycieli, by statki płynące do Bengazi były ubezpieczone, a także dopilnowanie embarga na wywóz ropy przez państwowe libijskie towarzystwo Agoco przy równoczesnym umożliwieniu powstańcom jej sprzedawania za gotówkę.

Jak twierdzi "Times", komórka zaaranżowała spotkania między powstańcami a szwajcarską spółką naftową Vitol, która dostarczała im paliwa płynne bez konieczności płacenia za nie z góry.

W Vitol pracował w przeszłości sam Alan Duncan, ale przedstawiciele rządu brytyjskiego nie widzą w tym konfliktu interesów, gdyż komórka nie miała z tą firmą żadnych powiązań komercyjnych.

"Times" twierdzi, że komórka została wchłonięta przez struktury MSZ Wielkiej Brytanii przed dwoma tygodniami, ponieważ jej niezależność kłuła w oczy i różne resorty chciały ją sobie podporządkować.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tajna operacja naftowa przeciwko Kadafiemu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!