Tak dla połączenia Orlen Upstream i Orlen Upstream International

Tak dla połączenia Orlen Upstream i Orlen Upstream International
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zgromadzenie wspólników Orlen Upstream, spółki zależnej PKN Orlen utworzonej do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, podjęło uchwałę akceptującą transgraniczne połączenie ze spółką Orlen Upstream International z siedzibą w Amsterdamie (Holandia).

W wyniku połączenia Orlen Upstream przejmie wszystkie prawa i obowiązki spółki Orlen Upstream International, która w wyniku tego procesu przestanie istnieć.

Jak poinformował w środę Orlen Upstream, "formalnym zakończeniem procesu połączenia będzie właściwa decyzja sądu, której wydanie oczekiwane jest w IV kwartale 2016 r." Spółka wyjaśniła, że procedura połączenia prowadzona jest w oparciu o zapisy obowiązującego w Polsce Kodeksu Spółek Handlowych, a także z uwzględnieniem regulacji zawartych w dyrektywie Parlamentu i Rady Unii Europejskiej z 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych.

Orlen Upstream z siedzibą w Warszawie to spółka celowa PKN Orlen utworzona w 2006 r. do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych - płocki koncern posiada tam 100 proc. udziałów. Z kolei Orlen Upstream International to holenderska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Amsterdamie, powołana w 2013 r., która dotychczas prowadziła działalność głównie jako spółka holdingowa - w tamtejszym kapitale zakładowym 100 proc. udziałów posiada Orlen Upstream.

Z opublikowanego sprawozdania finansowego Orlen Upstream International wynika, że w 2015 r. spółka ta odnotowała stratę netto w wysokości 104 mln 65 tys. 300 euro. Wartość tej spółki, rozumiana jako wartość księgowa jej aktywów netto, została określona w połowie kwietnia na 368 mln 739 tys. 448 euro.

Z kolei Orlen Upstream za 2015 r. zanotował stratę na poziomie 790 mln 821 tys. zł. Jak podała spółka w sprawozdaniu finansowym, strata ta była wynikiem "rozpoznania niepieniężnych odpisów księgowych z tytułu utraty wartości aktywów spółki" - np. w związku z niskimi cenami węglowodorów na rynkach światowych, w tym w Kanadzie, rozpoznano odpis udziałów w Orlen Upstream International w kwocie 444 mln 236 tys. zł.

Orlen Upstream działa w Polsce i w Kanadzie, gdzie spółka uzyskała dostęp do złóż ropy i gazu w 2013 r. wraz z nabyciem tamtejszego podmiotu wydobywczego TriOil Resources, który od 2015 r. funkcjonuje jako Orlen Upstream Canada - kupna dokonano wówczas za pośrednictwem spółki Orlen Upstream International, która stała się w 100 proc. właścicielem ówczesnej TriOil.

Według PKN Orlen, własne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne) na koniec I kw. 2016 r. wynosiły tam ok. 97 mln boe (baryłek ekwiwalentu), w tym w Polsce ok. 8 mln boe - gaz, a w Kanadzie ok. 89 mln boe - ropa i gaz.

W 2015 r. decyzją Orlen Upstream, w związku z odstąpieniem od poszukiwań ropy i gazu na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego, rozwiązano spółkę International Exploration and Production z siedzibą w Amsterdamie - Orlen Upstream miał tam 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym.

Wcześniej, w grudniu 2014 r. zlikwidowano spółkę Balin Energy z siedzibą w Rydze, powołaną do poszukiwań ropy na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Decyzję tę płocki koncern argumentował wówczas tym, iż wyniki wykonanego rok wcześniej odwiertu, w tym nasycenie skał ropą, oceniono jako niezadowalające. W Balin Energy partnerzy joint venture Orlen International Exploration and Production oraz Kuwait Energy Netherlands Cooperatief posiadali po 50 proc. udziałów.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tak dla połączenia Orlen Upstream i Orlen Upstream International

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!