XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Terminal morski Orlen Gaz przyjął pierwszy w 2010 r. statek

Terminal morski Orlen Gaz przyjął pierwszy w 2010 r. statek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do terminalu morskiego LPG w Szczecinie, należącego do Orlen Gaz, spółki grupy PKN Orlen, zawinął pierwszy w tym roku statek z dostawą gazu. Jednostka z ładunkiem 2 tys. ton propanu przypłynęła z portu w Rydze (Łotwa).

Jak poinformowała Agnieszka Woźniak, ilość tegorocznych dostaw gazu do szczecińskiego terminalu morskiego LPG zależeć będzie od koniunktury i relacji notowań cen LPG, dostarczanego z kierunku wschodniego i zachodniego.

W I kw. 2010 r. Orlen Gaz będzie przyjmowała w szczecińskim terminalu morskim LPG w Szczecinie regularne dostawy propanu, zakontraktowane jeszcze w ubiegłym roku. Ponadto w planach na ten rok Orlen Gaz ma także uzupełniające, spotowe (doraźne), zakupy gazu, pod warunkiem - jak podkreśliła Woźniak - że spółka otrzyma atrakcyjną ofertę. "Rynek LPG charakteryzuje duża sezonowość" - zaznaczyła Woźniak.

W 2009 r. szczeciński terminal morski LPG przyjął 13 gazowców. Były to głównie dostawy propanu z północno-zachodniej Europy: Wielka Brytania, Szwecja, Dania. Pod koniec ubiegłego roku Orlen Gaz rozpoczął również przyjmowanie dostaw z Rosji.

Woźniak przyznała, iż w 2010 r. Orlen Gaz nie przewiduje dalszych inwestycji w szczecińskim terminalu morskim LPG, który działa od lipca 2009 r. Zaznaczyła jednak, iż chociaż jest za wcześnie by mówić o szczegółowych projektach w dalszej perspektywie, to "wykorzystanie potencjału terminalu będzie jednym z priorytetów Orlen Gaz na najbliższe lata".

"Trzeba pamiętać, że realizując tę inwestycję wykorzystaliśmy tylko połowę nieruchomości. Cały teren, którym dysponuje spółka to 10 ha, a terminal zajmuje 5 ha. Pozostały obszar daje ogromne możliwości dalszego działania" - dodała Woźniak.

W 2010 r. Orlen Gaz ma w planach modernizację rozlewni gazu płynnego w Hrubieszowie. Inwestycja polegała będzie m.in. na budowie nowoczesnej instalacji technologicznej oraz stanowisk przeładunku autocystern i cystern kolejowych. "W tej chwili spółka jest na etapie wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej modernizacji rozlewni" - dodała Woźniak

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Zarządza 10 rozlewniami. Posiada m.in. terminal lądowy w Płocku i Sokółce koło Białegostoku (Podlaskie) oraz terminal morski w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statyków z gazem i magazynowania dostaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Terminal morski Orlen Gaz przyjął pierwszy w 2010 r. statek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!