XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

TNK-BP potwierdza zainteresowanie Grupą Lotos

TNK-BP potwierdza zainteresowanie Grupą Lotos
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

TNK-BP rozważa możliwość kupna udziałów w polskiej Grupie Lotos, którą rząd Polski chce sprywatyzować w 2011 roku - poinformował we wtorek w Moskwie zastępca dyrektora zarządzającego tego rosyjsko-brytyjskiego koncernu naftowego Makism Barski.

Według Barskiego, nie ma jeszcze stosownej decyzji rady dyrektorów (rady nadzorczej) TNK-BP, jednak koncern rozważa taką możliwość.

Termin składania ofert na kupno 53,2 proc. papierów gdańskiego koncernu upływa 18 marca.

O zainteresowaniu TNK-BP przejęciem kontroli nad Grupą Lotos w końcu ubiegłego miesiąca pisał już rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na trzy źródła zbliżone do firmy i polskiego rządu.

Gazeta przekazała, że w styczniu osoby reprezentujące TNK-BP przyjechały do Polski, by rozmawiać w tej sprawie.

"Wiedomosti" podały wtedy, że koncern nie komentuje planów dotyczących udziału w przetargu; zaznacza jedynie ogólnikowo, że rozpatrywane są warianty uczestnictwa w zagranicznych projektach w sferze przerobu.

Pod koniec zeszłego roku rosyjski minister energetyki Sergiej Szmatko informował, że dwa inne koncerny naftowe z Rosji - Rosnieft i Gazprom Nieft - mogą złożyć wspólną ofertę na kupno większościowego pakietu akcji Grupy Lotos.

Kilka tygodni wcześniej - podczas wizyty w Warszawie - o zainteresowaniu koncernów z Rosji udziałem w prywatyzacji gdańskiego koncernu mówił prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

TNK-BP, to trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji. Połowa akcji należy do brytyjskiego BP. Pozostałe znajdują się w rękach jego rosyjskich partnerów - Alfa Group (25 proc.), Renova (12,5 proc.) i Access Industries (12,5 proc.). Podmioty te są kontrolowane przez trzech lojalnych wobec Kremla oligarchów - Michaiła Fridmana, Wiktora Wekselberga i Leonarda Bławatnika.

Eksperci w Rosji zauważają, że rafineria w Gdańsku jest usytuowana w bardzo korzystnym dla rosyjskich koncernów miejscu - surowiec można tam dostarczać rurociągiem Przyjaźń lub przez terminal portowy w Primorsku koło Petersburga.

Koncerny naftowe z Rosji od dawna próbują umocnić się na polskim rynku. W 2002 roku Lotosem interesował się Łukoil, jednak władze Polski zrezygnowały wtedy z prywatyzacji spółki.

Natomiast TNK-BP w 2005 roku próbował przejąć kontrolę nad litewską Mazeikiu Nafta, gdy jej ówczesny właściciel, rosyjski Jukos sprzedawał 53,7 proc. akcji rafinerii. Przegrał jednak rywalizację z PKN Orlen.

30 października 2010 roku resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53,2 proc. akcji Grupy Lotos. Zaproszenie skierował głównie do tych podmiotów, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej. Sprzedaż akcji gdańskiego koncernu musi zatwierdzić rząd.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TNK-BP potwierdza zainteresowanie Grupą Lotos

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!