USA: ropociąg ożywił debatę na temat praw Indian

USA: ropociąg ożywił debatę na temat praw Indian
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trwające od kilku miesięcy protesty Indian w Dakocie Północnej przeciw budowie ropociągu, który mógłby zagrozić ich ziemiom, doprowadziły do powstania ruchu domagającego się debaty na temat praw dla rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Do pierwszych protestów Indian doszło w kwietniu, gdy w miasteczku Cannon Ball na granicy Dakoty Północnej z Dakotą Południową ruszała budowa rurociągu. Sprzeciw wyrażali początkowo tylko mieszkańcy rezerwatu Standing Rock, którzy wskazują, że ropociąg biegnie przez ziemie szczególnie ważne dla ich kultury, na których polowali, łowili, a nawet byli chowani ich przodkowie. Projekt budzi też wątpliwości z uwagi na możliwe wycieki na odcinku pod rzeką Missouri, która zaopatruje w wodę pitną 8 tys. osób.

Z czasem do protestów zaczęły przyłączać się inne plemiona. Poparcie dla protestujących wyraziło ponad 300 grup plemiennych, a także gwiazdy filmowe takie jak Susan Sarandon, Ben Affleck i Leonardo DiCaprio.

"Każdy projekt podobnego kalibru, mający przynieść korzyści całemu krajowi, wiąże się z kosztami, a te ponoszone są przez plemiona" - powiedział w wywiadzie dla "Los Angeles Times" Dave Archambault, przywódca Siuksów z rezerwatu Standing Rock.

Przyczyną sporu jest rurociąg Dakota Access Pipeline (DAPL), który docelowo ma transportować ponad 400 tys. baryłek ropy dziennie na odległość blisko 2 tys. km z Dakoty Północnej przez Dakotę Południową i Iowę do Illinois, gdzie surowiec ma być rozprowadzany do innych ropociągów. Inwestor, spółka Energy Transfer Partners, szacuje koszt przedsięwzięcia na 3,7 mld dolarów. Twierdzi, że ukończona w 60 proc. inwestycja wpłynie pozytywnie na lokalną gospodarkę, tworząc 8-12 tys. miejsc pracy przy budowie, a transport ropy rurociągiem jest bezpieczniejszy niż koleją lub samochodem.

9 września sąd federalny w Waszyngtonie odrzucił wniosek Siuksów ze Standing Rock o wstrzymanie budowy oraz pozew Indian przeciw agencji federalnej USACE (Korpus Inżynieryjny Armii USA), odpowiedzialnej za wydanie zezwoleń potrzebnych do wykonania projektu. Sąd nie dopatrzył się wystarczającego zagrożenia dla rezerwatu i zezwolił na dalszą budowę.

Tego samego dnia ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa narodowego oraz wydział wojsk lądowych w Pentagonie we wspólnym oświadczeniu poinformowały, że budowa rurociągu pod jeziorem Oahe, zbiornikiem utworzonym na rzece Missouri, nie zostanie zatwierdzona, dopóki nie zostanie sprawdzone, czy wszystkie wydane wcześniej decyzje były zgodne z prawem. "Ta sprawa uwidoczniła potrzebę poważnej debaty o ogólnokrajowej reformie, uwzględniającej stanowisko plemion przy budowie tego rodzaju projektów infrastrukturalnych" - podkreślono.

David Archambault nazwał reakcję rządu "pięknym początkiem", lecz zaznaczył, że do zakończenia sporu jeszcze daleko.

Według Judith LeBlanc, przedstawicielki plemienia Caddo w Oklahomie i szefowej organizacji Native Organizers Alliance, w USA "nigdy wcześniej nie doszło do podobnego zjednoczenia plemion"; jak podaje stacja ABC News, do protestów przyłączały się całe rodziny z plemion z tak odległych stanów jak Nowy Jork i Alaska. Protestujący mieszkają w miasteczku namiotowym w pobliżu rzeki Missouri; liczba jego mieszkańców waha się, ale w ostatnich dniach liczyła ok. 4 tysięcy osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: USA: ropociąg ożywił debatę na temat praw Indian

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!