XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Polsce działa 6803 stacji paliw, najwięcej od 2012 roku

W Polsce działa 6803 stacji paliw, najwięcej od 2012 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Liczba działających w Polsce stacji paliwowych wzrosła na koniec ubiegłego roku do 6803 z 6601, jakie funkcjonowały na koniec roku 2015 - wynika z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. To najwięcej od roku 2012, kiedy to mieliśmy 6857 działających stacji.

Jak informuje POPiHN, 33,1 proc. rynku stacji kontrolują krajowe koncerny, 29,6 proc. należy do niezależnych operatorów, 21,6 proc. do zagranicznych koncernów, 13,1 proc. do sieci operatorów niezależnych, a 2,7 proc. kontrolują hipermarkety.

Najwięcej stacji, bo 1766 kontrolował Polski Koncern Naftowy Orlen. Na drugim miejscu, z 523 stacjami, znalazł się koncern BP, zaś trzecie miejsce należy do gdańskiego Lotosu, który na koniec roku 2016 miał 487 stacji.

Jak podaje POPiHN, do koncernów zagranicznych należało w Polsce 1467 stacji, z kolei niezależni operatorzy mieli około 2900 stacji.

Liczba stacji paliw działających przy sieciach sklepowych wzrosła w ubiegłym roku do 183 ze 179 na koniec 2015 roku. Coraz więcej stacji działa też przy autostradach - na koniec ubiegłego roku było ich 81, podczas gdy rok wcześniej takich punktów działało 78.

Jednak nowe przepisy zobowiązujące firmy paliwowe do dostosowania posiadanej koncesji do nowej definicji paliw mogą przyczynić się do znaczących zmian na rynku detalicznym. Jak pisaliśmy w wnp.pl niedawno, termin składania do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wniosków o zmianę posiadanych koncesji na paliwa ciekłe oraz o wydanie nowych, wynikający z rozporządzenia ministra energii z 15 grudnia 2016 r., upłynął 16 stycznia obecnego roku. Koncesje firm, które nie zdążyły złożyć wniosków w terminie, automatycznie wygasają.

URE nie ma jeszcze ostatecznych danych dotyczących liczby złożonych wniosków, bo pojedyncze wnioski wciąż spływają do terenowych oddziałów URE drogą pocztową, ale ze wstępnych ustaleń wynika, że napłynęło ponad 80 proc. spodziewanych wniosków.

To oznaczać może, że wkrótce z mapy zniknie wiele stacji. 
Czytaj więcej: Ile stacji paliw zniknie z rynku?


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce działa 6803 stacji paliw, najwięcej od 2012 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!