W poszukiwaniach złóż liczy się dobra komunikacja

W poszukiwaniach złóż liczy się dobra komunikacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skala ryzyka w przedsięwzięciach związanych z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów niekonwencjonalnych jest porównywalna, a w wielu wypadkach nawet mniej złożona niż w przypadku eksploatacji złóż konwencjonalnych szczególnie na morzu - ocenia Jan Talaśka, wiceprezes i dyrektor ds. rozwoju, usług doradczych i akademii DNV GL Polska.

Jaki jest główny obszar zainteresowania firmy DNV GL w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów?

W tym roku fundacja Det Norske Veritas obchodzi 150 lat istnienia, a zaczynaliśmy naszą działalność związaną z przemysłem wydobywczym w latach 70-tych ubiegłego stulecia na Morzu Północnym, na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Oprócz klasyfikacji i certyfikacji zajmujemy się usługami doradczymi w trakcie całego procesu wydobywczego, od strategii, aż po utylizację instalacji produkcyjnych. Uczestniczymy wraz z klientami w opracowaniu koncepcji, projektowaniu, uruchomieniu produkcji i eksploatacji. Oceniamy, że na chwilę obecną około 50 proc. instalacji offshore na całym świecie znajduje się pod nadzorem DNV GL lub DNV GL uczestniczy w tych projektach jako doradca techniczny. Do niedawna specjalizowaliśmy się przede wszystkim w projektach morskich, ale w ostatnich latach zwiększyliśmy nasze zaangażowanie w projekty lądowe. Dodatkowo połączenie z GL zwiększyło nasz potencjał w tym obszarze.

Można powiedzieć, że DNV GL tworzy normy i standardy dla tego rynku, które stają się po jakimś czasie standardami obowiązującymi na całym świecie.

Rzeczywiście, mamy obecnie kilkaset dokumentów takich jak przepisy klasyfikacyjne, specyfikacje usług offshore, normy i zalecane praktyki. Uznawane na całym świecie, na przykład ok. 70 proc. rurociągów podmorskich budowanych jest według przygotowanych przez nas norm. Proces opracowania norm zazwyczaj rozpoczynamy przygotowaniem zestawu wytycznych, nazywanych zalecanymi praktykami. W ubiegłym roku, po dwóch latach intensywnych przygotowań, opublikowaliśmy takie rekomendowane praktyki dla wydobycia gazu z łupków. Nasze przepisy są uznawane i akceptowane przez instytucje państwowe wielu krajów świata, ale także przez wiodące firmy sektora ropy i gazu. W sektorze ropy i gazu dysponujemy obecnie liczbą ok. 170 takich obowiązujących norm.

Jednym z głównych powodów rozwijania takich standardów jest właściwe zarządzanie ryzykiem.

Przemysł wydobywczy stoi przed wieloma wyzwaniami i ryzykami. Uważamy, że najlepsza weryfikacja projektu w segmencie upstream odbywa się na podstawie oceny ryzyka, przy czym jest to proces, który właściwie nigdy się nie kończy. Podstawowe wymagania są regulowane przez obowiązujące przepisy. Te wymagania musi spełnić każdy projekt. Tak zwane best practice to warunki, które każdy dobry projekt powinien spełniać, chociaż nie są one wymagane prawnie. Natomiast najwyższy stopień bezpieczeństwa projektu i ograniczenie ryzyka do minimum zapewnia coś, co nazywamy w naszej terminologii world class. Oznacza to, że projekt jest poddawany systematycznie powtarzanemu procesowi rozpoznania ryzyka, jego ocenie, wdrożeniu działań naprawczych, monitorowaniu i powtórnej ocenie ryzyka.

Czy skala ryzyka projektów związanych z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów niekonwencjonalnych jest wyższa niż w przypadku znanych od dziesiątek lat technologii związanych z wydobyciem konwencjonalnym?

Z naszego punktu widzenia nie ma wielkich różnic, a często ryzyko projektów offshore, a więc konwencjonalnych jest nawet większe, spowodowane dużymi głębokościami i ciężkimi warunki środowiskowymi. Wynika to z tego, że wyczerpują się złoża na płytkich szelfach i trzeba szukać surowców w coraz głębszych pokładach, gdzie zupełnie inne mogą być takie parametry jak temperatura czy ciśnienie. Katastrofa w Zatoce Meksykańskiej pokazała jak wielkie jest wyzwanie technologiczne związane chociażby z zatrzymaniem niekontrolowanego wypływu ropy.

Węglowodory niekonwencjonalne niosą ze sobą innego rodzaju wyzwania, częściej prace prowadzone są tu bliżej miast i innych skupisk ludzkich. Wiąże się to też z odpowiednim gospodarowaniem wodą, a także przygotowaniem transportu zarówno w procesie rozpoznania , jak i eksploatacji. Należy również pamiętać o ryzykach związanych z transportem samego produktu – gazu. Trzeba także liczyć się z nowymi warunkami geologicznymi, nie zawsze do końca rozpoznanymi. Wydaje się jednak, że jeśli chodzi o wpływ na zdrowie ludzi i bezpieczeństwo środowiska naturalnego, wyzwania są podobne do tych, które można spotkać przy złożach konwencjonalnych.

Mimo to projekty niekonwencjonalne często wzbudzają znacznie większe emocje wśród opinii publicznej.

Bo najważniejszym wyzwaniem jest odpowiednia komunikacja z ludźmi, wczesne i przejrzyste informowanie społeczeństwa o prowadzonych pracach, sposobach zarządzania ryzykiem i obniżania potencjalnych zagrożeń. Z naszego doświadczenia wynika, że odbiór społeczny jest lepszy, jeśli taki monitoring jest realizowany przez niezależnego audytora, niezwiązanego z inwestorem. Pola naftowe zawsze wzbudzały zaniepokojenie okolicznych mieszkańców, jednak w przypadku surowców konwencjonalnych uzyskały społeczną akceptację. Wśród firm poszukiwawczych musi rosnąć świadomość, że taki monitoring prowadzonych działań jest potrzebny nie tylko dla ich bezpieczeństwa, ale również w celu uspokojenia opinii publicznej. Społeczeństwo niedoinformowane zawsze będzie zadawać pytania i kwestionować podejmowane decyzje. Stąd tak mocno podkreślam konieczność rzeczowej, przejrzystej i wiarygodnej komunikacji dotyczącej tego, co się robi w ramach danego projektu.

Temat poszukiwania i wydobycia węglowodorów będzie omawiany podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 8 maja w Katowicach odbędzie się sesja "Upstream - segment poszukiwawczo-wydobywczy dziś i jutro" Zobacz więcej informacji o tym wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W poszukiwaniach złóż liczy się dobra komunikacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!