XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W USA ropa tanieje, producenci jednak wysyłają mieszane sygnały

W USA ropa tanieje, producenci jednak wysyłają mieszane sygnały
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na rynkach trwa analiza mieszanych sygnałów docierających od producentów ropy. Wszyscy czekają na konsekwencje amerykańskich sankcji na Iran.

  • Inwestorzy koncentrują swoją uwagę na deklaracjach producentów ropy, bo nieuchronnie zbliża się ważna dla rynków ropy data. 4 listopada wchodzą w życie restrykcje USA na irańską ropę.
  • Komitet producentów OPEC - w tym Arabia Saudyjska i Rosja - zasygnalizował, że w 2019 r. może obniżyć dostawy ropy ze względu na rosnące zapasy surowca i niepewność dotyczącą sytuacji gospodarczej na świecie.
  • Iran ocenia, że po wprowadzeniu sankcji USA na irańską ropę, eksport surowca z Iranu nie spadnie poniżej 1 mln baryłek dziennie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 67,32 USD za baryłkę, po zniżce o 0,4 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 77,23 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,5 proc.

Inwestorzy koncentrują swoją uwagę na deklaracjach producentów ropy, bo nieuchronnie zbliża się ważna dla rynków ropy data. 4 listopada wchodzą w życie restrykcje USA na irańską ropę. Dostawy surowca z Iranu wyniosły we wrześniu 1,72 mln baryłek dziennie, o 260 tys. b/d mniej niż w sierpniu. To ich najniższy poziom od lutego 2016 r. Na rynki dociera też mniej ropy z Wenezueli, z powodu kryzysu gospodarczego.

W ub. wtorek minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih zapewniał, że królestwo może zwiększyć produkcję swojego surowca z obecnych 10,7 mln baryłek dziennie, co już jest blisko rekordowego poziomu, aby przeciwdziałać brakom w podaży ropy z Iranu.

Komitet producentów OPEC - w tym Arabia Saudyjska i Rosja - zasygnalizował, że w 2019 r. może obniżyć dostawy ropy ze względu na rosnące zapasy surowca i niepewność dotyczącą sytuacji gospodarczej na świecie.

W sobotę Rosja zasugerowała, że może utrzymać produkcję ropy na obecnym poziomie, który jest powyżej rekordów notowanych w czasach istnienia ZSRR, albo jeszcze zwiększyć dostawy. Ostrzegła też, że na rynku mogą pojawić się braki ropy.

Minister energii Rosji Aleksander Novak powiedział reporterom w Stambule, że nie widzi podstaw do zmniejszenia produkcji ropy przez Rosję i że jest ryzyko deficytu ropy na globalnych rynkach. Rosja produkowała we wrześniu 11.356 mln baryłek ropy dziennie, o 150.000 b/d więcej niż w sierpniu.

- Myślę, że w obecnej sytuacji inwestorzy przyjmą postawę +poczekamy-zobaczymy+, zanim na rynku nie pojawią się sankcje USA wobec Iranu i nie nastąpią w USA wybory +midterm+ do Kongresu  - mówi Makiko Tsugata, starszy analityk Mizuho Securities Co. w Tokio.

Iran ocenia, że po wprowadzeniu sankcji USA na irańską ropę, eksport surowca z Iranu nie spadnie poniżej 1 mln baryłek dziennie. Takie stanowisko prezentuje pierwszy wiceprezydent Iranu Eshagh Jahangiri. Z kolei w USA w ub. tygodniu przybyły 2 nowe wiertnie ropy - jest już ich więc łącznie 875 - wynika z danych firmy Baker Hughes.

Arabia Saudyjska i Kuwejt rozwiązały natomiast sporne kwestie dotyczące eksploatacji dwóch wspólnych pól naftowych - może z nich dotrzeć na rynki pół miliona baryłek ropy dziennie, a produkcja może zostać uruchomiona "bardzo szybko" - poinformował minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adel Al-Juber podczas sobotniej konferencji Manama Dialogue w Bahrajnie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W USA ropa tanieje, producenci jednak wysyłają mieszane sygnały

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!