XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wakacyjny szczyt cen benzyn za nami?

Wakacyjny szczyt cen benzyn za nami?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny benzyny Pb95 od dwóch tygodni utrzymują się powyżej poziomu 5 PLN/l. Ostatni tydzień również nie przyniósł większych zmian cen i nadal średnio w kraju za litr Pb95 płacimy 5,06 PLN/l. Jednak spadek cen hurtowych w ostatnim tygodniu o ponad 12 gr./l netto otwiera drogą do dawno nie obserwowanych obniżek cen benzyn.

Od początku lutego, kiedy to obserwowaliśmy tegoroczne minima, ceny benzyny Pb95 podrożały w Polsce średnio 74 gr./l. Nadal jednak benzyna jest około 40 gr./l tańsza niż w roku ubiegłym

Większych zmian nie obserwujemy w przypadku detalicznych cen diesla, które w ubiegłym tygodniu spadły o symboliczny 1 gr./l do średniego poziomu 4,68 PLN/l. Z kolei o 5 gr./l podrożał autogaz i średnio w kraju kosztuje obecnie 1,93 PLN/l. Ceny oleju napędowego i autogazu są odpowiednio 65 gr./l oraz 58 gr./l niższe niż przed rokiem.

Zdecydowanie najdroższym regionem kraju biorąc pod uwagę ceny paliw jest województwo zachodniopomorskie. Najtaniej zapłacimy tankując w województwie śląskim, dolnośląskim i świętokrzyskim.

W skali tygodnia spadek cen ropy wydaje się niewielki. Ropa Brent potaniała około 2 USD/bbl do poziomu 57 USD/bbl i to w większej mierze w reakcji na umocnienie dolara niż zawarcie porozumienia nuklearnego z Iranem, które jest już w cenach. Od początku maja, czyli momentu podpisania wstępnego porozumienia nuklearnego z Iranem ropa Brent potaniała ponad 13 USD/bbl. Wbrew powszechnej opinii spadek cen ropy Brent poniżej 54-55 USD/bbl może nie być tak oczywisty.

Iran jest w stanie natychmiast rzucić na rynek około 30-50 mln bbl ropy znajdującej się w tankowcach, jeśli tylko sankcje zostaną zniesione i znajdzie odbiorców na swoją ropę, gdyż realia rynkowe wyraźnie się zmieniły a konkurencja między producentami jest nieporównywalnie większa niż kilka lat temu. Tak czy inaczej kraj ten najpierw musi wywiązać się ze złożonych deklaracji.

Z kolei wzrost eksportu ropy irańskiej do poziomu sprzed nałożenia sankcji, czyli o ponad 1 mln bbl/d zajmie najprawdopodobniej kilka a nawet kilkanaście miesięcy; o ile w ogóle uda się zwiększyć eksport ropy w tej skali ze względu na lata braku inwestycji i odcięcia od nowych technologii w sektorze wydobycia. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej w kwietniu tego roku stwierdziła, że powrót na rynek 0,7 mln bbl/d ropy irańskiej oznacza wzrost światowych zapasów ropy w rocznym tempie 0,5 mln bbl/d, zamiast 0,1 mln bbl/d.

Zdaniem AAIE może to przełożyć się na rewizję w dół prognoz cen ropy na 2016 rok o 5-15 USD/bbl, co oznacza, że ropa Brent kosztowałaby średnio 52-62 USD/bbl. W 2011 roku średni poziom eksportu ropy irańskiej według danych Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej kształtował się na poziomie 2,6 mln bbl/d, obecnie jest to w okolicach 1,2-1,4 mln bbl/d. Tymczasem Irak jako pierwszy kraj OPEC robi krok w stronę Iranu mówiąc oficjalnie o współpracy w kwestii powrotu ropy z tego kraju na światowe rynki twierdząc, że stabilizacja regionu Bliskiego Wschodu i neutralizacja Państwa Islamskiego przyniosą większe korzyści ekonomiczne niż ewentualny, chwilowy spadek przychodów ze sprzedaży ropy naftowej.

W USA zapasy ropy zgodnie z danymi EIA/DoE spadły w ubiegłym tygodniu 4,3 mln bbl do 461,4 mln bbl. Wzrosły z kolei rezerwy produktów gotowych, benzyn i olejów odpowiednio o 0,05 mln bbl i 3,8 mln bbl. W dalszym ciągu na rynku amerykańskim obserwujemy wysoki popyt na paliwa. W I połowie tego roku średni tygodniowy poziom konsumpcji kształtował się na poziomie 19,57 mln bbl/d co oznacza wzrost aż o 0,9 mln bbl/d (5%) w skali roku, przy ogólnoświatowym wzroście konsumpcji rzędu 1,4 mln bbl/d.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wakacyjny szczyt cen benzyn za nami?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!