XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wstępna umowa na dofinansowanie z UE dla ropociągu Odessa-Brody

Wstępna umowa na dofinansowanie z UE dla ropociągu Odessa-Brody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka Nowa Sarmatia podpisała wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie przedłużenia ropociągu Odessa-Brody - poinformował w poniedziałek PAP prezes Nowej Sarmatii Marcin Jastrzębski. Unia Europejska przeznaczy 495 mln zł na budowę rury, przede wszystkim po polskiej stronie. W czerwcu okaże się, czy spółka podpisze już finalną umowę na dofinansowanie.

Krakowski Instytut Nafty i Gazu wdraża działania związane z bezpieczeństwem energetycznym w unijnym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIŚ). Nowa Sarmatia odpowiada za inwestycję ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk, którym w stronę Europy ma popłynąć kaspijska ropa. Tworzy ją pięć koncernów z Polski, Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Litwy.

"Zgodnie z unijnymi przepisami maksymalnie kilkanaście procent z tej kwoty (dofinansowania z UE - PAP) możemy przeznaczyć na budowę odcinka na Ukrainie" - dodał Jastrzębski. W jego ocenie koszt całej inwestycji wyniesie ok. 1,8 mln zł. "Jeszcze w tym roku chcemy wykonać studium wykonalności polsko-ukraińskiego odcinka na potrzeby UE; podpisana umowa zobowiązuje nas też do opracowania raportu oddziaływania na środowisko" - wymienił.

"W połowie roku ocenimy wykonanie prac i od tej oceny będzie zależeć utrzymanie inwestycji na liście kluczowych projektów" - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Ministerstwo Gospodarki jest tzw. instytucją pośredniczącą, odpowiedzialną za projekty energetyczne w POIŚ. Baniak dodał, że w związku z tym w czerwcu należy oczekiwać podpisania właściwej, a nie wstępnej umowy na unijne dofinansowanie dla przedłużenia Odessa-Brody.

Obecnie ropociąg tłoczy rosyjski surowiec w odwrotną stronę - z Brodów na zachodzie Ukrainy w kierunku Odessy. Gdyby kierunek ten został odwrócony, a rura przedłużona, to ropa znad Morza Kaspijskiego mogłaby trafiać do Gruzji, a stamtąd tankowcami do Odessy. Z kolei z Odessy ropa mogłaby być dostarczana rurociągiem aż do Gdańska przez Brody, Adamowo i Płock. Dotychczas dostawy ropy zadeklarował Azerbejdżan.

Prezes Sarmatii zakłada, że przedłużony ropociąg ruszy w 2014 roku. Na początku ma przetłaczać 5 mln ton ropy do Kralup (rafineria Orlenu w Czechach - PAP), docelowo - w ocenie Jastrzębskiego - mogłoby nim przepływać nawet 40 mln ton ropy rocznie. Tylko na potrzeby rafinerii w Polsce, ropociągiem tym mogłoby trafiać 8-10 mln ton ropy rocznie.

Rozmowy z Ukrainą na temat tego przedsięwzięcia trwają już od kilku lat. W połowie stycznia w Batumi uczestnicy konferencji energetycznej z Litwy, Polski, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Kazachstanu, Turcji, Bułgarii oraz Rumunii podpisali wspólne oświadczenie o dostawach kaspijskiej ropy przez Gruzję do Europy rurociągiem Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Na konferencji przedstawiono studium wykonalności projektu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wstępna umowa na dofinansowanie z UE dla ropociągu Odessa-Brody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!