Wydobycie ropy - przyczyną historycznych trzęsień ziemi w Los Angeles

Wydobycie ropy - przyczyną historycznych trzęsień ziemi w Los Angeles
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niektóre z katastrofalnych w skutkach trzęsień ziemi w Los Angeles (USA), do jakich doszło na początku XX w., były spowodowane przez intensywną działalność związaną z wydobyciem ropy - dowodzą naukowcy w Bulletin of the Seismological Society of America (BSSA).

Intensywne wydobycie ropy w rejonie Los Angeles na Zachodnim Wybrzeżu USA rozpoczęło się grubo ponad wiek temu, już w 1892 r. Do 1923 r. odpowiadało ono za jedną piątą światowej produkcji ropy.

Ta działalność zbiegła się w czasie z kilkoma dużymi trzęsieniami ziemi - naukowcy mówią o tych z 1920, 1929, 1939 i z 1933 roku. Trzęsienia te najwyraźniej zostały wywołane właśnie przez wydobycie "czarnego złota" - dowodzą autorzy nowego badania.

Ich ustalenia poddają w wątpliwość wcześniejsze oszacowania naukowców, dotyczące skali naturalnych trzęsień ziemi w okolicach Los Angeles. "Być może basen Los Angeles jako jednostka geologiczna jest bardziej stabilna, niż szacowaliśmy do tej pory" - sugeruje jedna z autorek artykułu, Susan Hough z U.S. Geological Survey.

Obecne sposoby wydobycia ropy i gazu różnią się od tych sprzed stu lat, dlatego nie należy łączyć dzisiejszych trzęsień ziemi z podobnymi działaniami - zastrzegają autorzy opracowania. Za tym, że taki związek nie istnieje, przemawiają inne badania, według których trzęsienia ziemi, które miały miejsce w południowej Kalifornii po 1935 r. nie miały związku z pozyskiwaniem złóż.

W ramach nowych badań wykorzystano dane archiwalne dotyczące skali trzęsień ziemi sprzed stu lat, po czym zestawili je z danymi nt. wydobycia ropy z poszczególnych złóż.

Stwierdzili, że istnieje związek pomiędzy głębokością szybów naftowych - a sztucznie wywołanymi trzęsieniami ziemi. Im głębszy szyb - tym większe prawdopodobieństwo trzęsienia ziemi, gdyż to właśnie na dużych głębokościach, na jakie sięgają szyby - znajdują się tektonicznie aktywne uskoki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!