Wydobycie ropy z łupków w Polsce pod znakiem zapytania

Wydobycie ropy z łupków w Polsce pod znakiem zapytania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Statystycznie w polskich łupkach powinny występować węglowodory ciekłe, zwane "ropą łupkową", ale ich wydobywanie stoi pod znakiem zapytania, choćby z powodu problemów technologicznych - ocenił prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar.

"Mamy niewiele wiedzy geologicznej na ten temat; szczątkowe informacje z kilkunastu wywierconych otworów nie pozwalają dokonywać jakichś optymistycznych prognoz. Można jednak powiedzieć, że statystycznie te węglowodory występują" - mówił w poniedziałek Prugar na konferencji Nafta/Chemia 2011, zorganizowanej przez miesięcznik "Nowy Przemysł".

Prezes Orlen Upstream ocenił, że trudno w tej chwili powiedzieć, czy uda się tą ropę w Polsce wydobywać. "Stany Zjednoczone i Kanada udowodniły, że można ją eksploatować, ale trudno powiedzieć, czy to się uda w innych miejscach" - mówił, zastrzegając, że z wydobyciem takiej ropy wiążą się dużo większe problemy technologiczne niż w przypadku gazu niekonwencjonalnego, a technologia w Ameryce - ocenił - jest na "początku drogi".

"To jest zupełnie inna materia, jeśli chodzi o hydrodynamikę, to jest inna substancja, inny stan skupienia niż w przypadku gazu" - wyjaśniał. "Z geologicznego punktu widzenia wiemy już, że w Polsce mogą występować węglowodory +suche+, czyli gaz, i +mokre+, czyli kondensaty i ropa. Z tego, co się orientuje, rezultaty z pierwszych otworów na północy Polski nie są aż tak budujące, m.in. dlatego, że tam będziemy się borykać z mieszanką gazu i różnego rodzaju węglowodorów ciekłych" - dodał Prugar.

"Zbadanie kwestii ropy łupkowej w Polsce wymaga wiercenia wielu otworów i sprawdzenia, czy te technologie, które się transferuje z USA i Kanady, będą również działać" - dodał Prugar. "Trzeba pamiętać, że geologicznie te łupki są u nas trochę inne, o wiele starsze niż te eksploatowane w Ameryce" - wyjaśnił.

Prugar mówił też, że w Argentynie odkryto nieznany dotychczas rodzaj łupków bardzo wysokiej jakości i w najbliższym czasie należy się spodziewać, że kapitał zainteresowany rozwojem eksploatacji węglowodorów niekonwencjonalnych skoncentruje się na tym regionie.

Podkreślił również, że ponieważ formacje, w których występują niekonwencjonalne węglowodory są bardzo powszechne, to znaczenie tych surowców dla globalnego rynku jest nie do przecenienia.

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2035 r. jedna piąta energii pozyskiwanej z węglowodorów może pochodzić z surowców ze złóż niekonwencjonalnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!