Zmiany cen paliw nadal niewielkie

Zmiany cen paliw nadal niewielkie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatni tydzień lutego przyniósł niewielkie podwyżki detalicznych cen benzyny i oleju napędowego co nie zmienia faktu, że zmienność cen pozostaje niewielka. W skali tygodnia benzyna Pb95 podrożała 4 gr./l do średniego poziomu 5,35 PLN/l. Ceny diesla z kolei wzrosły 3 gr./l i obecnie średnio w kraju za litr tego paliwa płacimy 5,38 PLN/l. Na stabilnym poziomie 2,66 PLN/l pozostały z kolei ceny autogazu.

Mimo niewielkich podwyżek cen w dalszym ciągu za litr diesla i benzyny płacimy obecnie 30 gr./l mniej niż przed rokiem. Pierwsza połowa marca również nie powinna przynieść znacznych zmian cen detalicznych, póki względnie stabilny pozostaje rynek hurtowy. Wraz ze zbliżającą się wiosną możemy oczekiwać zmiany relacji cen benzyny i diesla tzn. w perspektywie najbliższych kilku tygodni za litr Pb95 na stacjach możemy ponownie zapłacić więcej niż za litr diesla, przy czym średni detaliczny poziom cen zarówno benzyny Pb95 jak i diesla może ukształtować się w rejonie około 5,40 PLN/l. Innymi słowy mówiąc na stacjach paliw marzec może być już o kilka groszy droższy od lutego, ale nadal ponad 20 gr./l tańszy niż przed rokiem. Poza cenami ropy naftowej i produktów gotowych obecnie duże znaczenie dla kierunku ruchu cen paliw mają zmiany kursu USD/PLN, tym bardziej biorąc pod uwagę przyszłotygodniowe posiedzenie ECB.

Podkreślenia wymaga fakt, że od początku roku średni poziom cen benzyny Pb95 utrzymuje się na poziomach 5,29 – 5,35 PLN/l, diesla z kolei 5,34 – 5,39 PLN/l. Biorąc pod uwagę okres dwóch miesięcy wydaje się wobec tego, że rynek cały czas jest bardzo stabilny. Dotyczy to również cen autogazu, które od początku roku pozostają na średnim poziomie 2,66 – 2,68 PLN/l.

Ceny ropy Brent natomiast w skali tygodnia spadły ponad 2 USD/bbl do poziomu 108,90 USD/bbl. Jest to pierwszy tygodniowy spadek cen od końca stycznia.

Korekta cen ropy to wynik obaw o popytową stronę rynku przy rosnącej podaży paliw. Dane makro z USA największego konsumenta ropy naftowej na świecie od kilku tygodni nie są zbyt optymistyczne, choć wiązane z wyjątkowo złymi warunkami pogodowymi. Dodatkowo dochodzą obawy o Europę i spowolnienie w Chinach. Tymczasem azjatyccy konsumenci zwiększyli w skali roku o prawie 25% zakupy irańskiej ropy. W lutym Chiny, Japonia, Indie i Korea Pd. zaimportowały łącznie 1,25 mln bbl/d ropy z Iranu w porównaniu z 1 mln bbl/d w styczniu 2013 roku. Największym odbiorcą ropy irańskiej pozostają Chiny – 0,57 mln bbl/d oraz Indie 0,41 mln bbl/d. Wzrost eksportu ropy irańskiej jest związany z poluzowaniem części sankcji nałożonych na Iran w 2012 roku. Od 20 stycznia obowiązuje tymczasowe porozumienie Iranu z mocarstwami światowymi dotyczącej irańskiego programu nuklearnego. Natomiast w tym roku spodziewane jest podpisanie ostatecznej umowy. Nawet jeśli teoretycznie zniesione zostałyby wszystkie sankcje, Iran może mieć problem z przywróceniem eksportu ropy do poziomu z lat 2010 - 2011 – czyli około 2,5 mln bbl/d, ze względu na ograniczone inwestycje w sektorze naftowym.

Zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu zgodnie z danymi EIA wzrosły 0,05 mln bbl do 362,40 mln bbl. Amerykańskie rezerwy ropy cały czas pozostają na wysokim poziomie. Na niskim poziomie utrzymują się z kolei zapasy destylatów. Obecnie są one prawie 10% niższe niż przed rokiem. Miniony tydzień przyniósł z kolei pierwszy większy od dłuższego czasu spadek rezerw benzyn, co w dużej mierze związane jest ze wzrostem konsumpcji. Zapasy benzyn zmniejszyły się 2,8 mln bbl natomiast popyt na benzyny wzrósł 0,5 mln bbl/d do 8,5 mln bbl/d i jest najwyższy od 4 tygodni. Konsumpcja wszystkich gatunków paliw zmniejszyła się w ubiegłym tygodniu 2,2% do 18,28 mln bbl/d. W porównaniu z rokiem ubiegłym amerykańska konsumpcja ropy jest około 2% niższa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany cen paliw nadal niewielkie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!