Związkowcy PKN Orlen nie godzą się na zmianę systemu brygadowego

Związkowcy PKN Orlen nie godzą się na zmianę systemu brygadowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Międzyzakładowy Związek Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen nie zgadza się na zapowiadaną przez zarząd spółki zmianę od nowego roku systemu brygadowego i restrukturyzację zatrudnienia. Nie wyklucza wszczęcia sporu zbiorowego.

O przygotowaniach do wdrożenia z początkiem 2015 r. czterobrygadowego systemu pracy zamiast obecnego pięciobrygadowego zarząd płockiego koncernu poinformował związki zawodowe pod koniec listopada. Według spółki, nowy system ma umożliwić optymalizację zatrudnienia i ujednolicić ostatecznie zasady czasu pracy w całej grupie kapitałowej.

We wtorek nad stanowiskiem wobec planów władz PKN Orlen obradował zarząd związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego w grupie kapitałowej płockiego koncernu, największej z działających tam organizacji związkowych.

"Pracodawca poinformował nas, że przeprowadza proces restrukturyzacji, gdzie ok. 200 osób może być zwolnionych z pracy, wiadomo, w formie dobrowolnych odejść, np. na emeryturę. Zarząd związku wyraźnie powiedział, że nie ma na to zgody. Nie ma też zgody na zmianę systemu z pięciobrygadowego na czterobrygadowy. Idziemy w kierunku sporu zbiorowego" - powiedział PAP szef Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen Bogusław Pietrzak.

Zaznaczył, że w sprawie ewentualnego przystąpienia do sporu zbiorowego z zarządem płockiego koncernu jego związek zawodowy przeprowadzi szczegółowe analizy prawne.

Przeciwko wprowadzeniu systemu czterobrygadowego 5 listopada przed kancelarią premier Ewy Kopacz pikietowało kilkuset związkowców grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym płockiego koncernu i włocławskiego Anwilu.

W ocenie PKN Orlen, nowy system, dzięki likwidacji luk wynikających z nakładania się pracy dwóch zmian, przyczynić się ma do optymalizacji zatrudnienia. Według spółki, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku jest 184 nadprogramowych stanowisk w układzie czterobrygadowym.

Związkowcy PKN Orlen obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co w rzeczywistości mogłoby oznaczać zmniejszenie zatrudnienia nawet o 20 proc.

W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej pracuje w sumie 3 tys. 120 osób. Według związkowców, zmiana skutkowałaby zmniejszeniem zatrudnienia nawet o ok. 600 osób, a przejście na system czterobrygadowy stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek.

W ub. tygodniu przedstawiciele zarządu PKN Orlen spotkali się ze związkami, a rozmowy - jak informowało wtedy biuro prasowe płockiego koncernu - dotyczyły m.in. ustalenia limitu redukcji i zainicjowania uzgodnień w sprawie programu zachęt do dobrowolnych odejść z pracy. Każda spółka grupy kapitałowej objęta restrukturyzacją miałaby kształtować formułę rozwiązania umów adekwatnie do swoich możliwości formalnych i finansowych.

PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP dotyczące systemu brygadowego podkreślił, że w grupie kapitałowej tej spółki istnieje obecnie niejednolity sposób organizacji pracy - w trzech rafineriach zagranicznych płockiego koncernu, Orlen Lietuva (Litwa), Litvinow i Kralupy (Czechy) oraz w dwóch w kraju, Rafineria Trzebinia i Rafineria Nafty Jedlicze, obowiązuje system czterobrygadowy.

Według spółki, jedynie zakład produkcyjny w Płocku i zakład zależnej włocławskiej spółki Anwil pracują nadal w systemie pięciu brygad. "To rozwiązanie prowadzi do nakładania się co najmniej 6-7 razy w miesiącu pracy dwóch brygad na jednej zmianie" - wyjaśnił płocki koncern.

W ocenie PKN Orlen, rekomendowany nowy harmonogram to zmiany 8-godzinne, przy czym "pojawiają się też sygnały bezpośrednio od pracowników niektórych instalacji", jak np. PTA - kwasu tereftalowego we Włocławku, "wskazujące, że zdecydowana większość obsady jest zainteresowana również systemem kanadyjskim, polegającym na zmianach 12-godzinnych przez 4 dni, a następnie 4 dniach odpoczynku".

Zdaniem związków zawodowych PKN Orlen, system pięciobrygadowy obowiązuje obecnie, oprócz płockiego koncernu i włocławskiego Anwilu, także w czterech innych spółkach zależnych: Basell Orlen Polyolefins, Orlen Asfalt, Orlen Oil i Orlen Laboratorium.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy PKN Orlen nie godzą się na zmianę systemu brygadowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!